Dosáhněte dokonalého zvuku gramofonu

Přestože byl gramofon vynalezen před více než sto lety, i dnes má hudebním fajnšmekrům co nabídnout. Vinylové desky se stále prodávají, a jejich obliba dokonce roste. Abyste si však vychutnali jejich dokonalý zvuk, budete muset zapojit i trochu snahy. Gramofony jsou elegantní přístroje z časů, kdy jste si kvalitu museli zasloužit.

Na správném umístění záleží

Principem, na základě kterého gramofony reprodukují hudbu, je snímání vibrací, vznikajících kmitáním gramofonové jehly v drážce desky. Z tohoto principu jasně vyplývá, že místo, na němž je gramofon umístěn, může zásadním způsobem ovlivnit jeho zvuk. Pokud gramofon postavíte na nábytek, který na něj přenáší vibrace z okolí, nebo který je schopen zachytávat vibrace z gramofonu, můžete se dočkat nepříjemného šumu nebo dokonce zpětné vazby. Vibrací se nejlépe zbavíte pomocí speciálních tlumících vložek, které umístíte mezi podložku a nožičky gramofonu.

Bez předzesilovače to pravděpodobně nepůjde

Kvalitní magnetodynamické přenosky současnosti sice dokážou nabídnout dokonalý zvuk, na druhou stranu je však jejich signál příliš slabý pro vstup běžných hifi zesilovačů. Je proto nutné použít kvalitní předzesilovač, který signál z přenosky zesílí natolik, že je možné jej zpracovat zesilovačem. Některé, zejména levnější typy gramofonů mají předzesilovač již v sobě, avšak u kvalitnějších a dražších typů se předpokládá, že si pořídíte předzesilovač vlastní – takový, který svou kvalitou bude odpovídat vašemu náročnému vkusu.

Díky analogovému systému záznamu a přehrávání zvuku mají gramofony a vinylové desky mnohem teplejší a plastičtější zvuk než moderní digitální záznamy, které jsou komprimované za účelem maximální úspory místa. Na gramodesku se sice nevejdou stovky skladeb, ale těch pár si budete moci vychutnat v excelentní kvalitě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..