K čemu se používají koncové měrky a kde je pořídit?

Víte, jak se zajišťuje, aby měřidla měřila správně? Je třeba je nastavit. Jenže jak? Podle nějakého jiného měřidla, které také nemusí být přesné? Nikoliv. Všude tam, kde hraje roli vysoká přesnost, se pro nastavování měřidel používají tzv. koncové měrky.

Koncová měrka může být označována také jako základní měrka či Johanssonova měrka. Jedná se vlastně o ocelovou či keramickou destičku, případně hranol s přesností až 0,001 mm. Obvykle se neprodávají po jedné, nýbrž po celých sadách, a je nutné rozlišovat, jestli potřebujete metrické měrky, nebo palcové. U nás v Evropě je největší zájem o metrické. Aby nemusela sada obsahovat spoustu různých rozměrů, je možné měrky skládat k sobě. Po přiložení dojde díky přilnavosti k jejich spojení a vy si tak můžete poskládat rozměr dle svých potřeb.

Měrky se vyrábí v několika třídách

Když si půjdete koupit koncovou měrku, vždy se zajímejte, o jakou třídu se jedná. Dělí se celkem do 4 tříd:

  • třída K – je určena pro kalibrační laboratoře výhradně ke kalibraci,
  • třída 0 – používá se pro přesné délkové měření, ke kalibraci a nastavení měřicích přístrojů i koncových měrek z oblasti pracovních měřidel,
  • třída 1 – je určena pro kalibraci kalibrů a měřicích přístrojů,
  • třída 2 – používá se pro běžné nastavování míry a měření ve strojírenství.

Čím vyšší číslo třídy, tím nižší je přesnost měrek, nicméně i ta nejméně přesná koncová měrka stále dosahuje přesnosti pohybující se v desetinách mikrometru.

Jak se kontroluje přesnost měrek?

Už víme, že koncové měrky se používají pro nastavování a kalibraci měřidel. Jak se ale ověřuje přesnost samotných měrek? Kontrola koncových měrek probíhá hned při výrobě a je velmi přísná. Kontrolují se všechny jakostní parametry včetně koroze, drsnosti, mechanického poškození atd. Měrka musí splňovat požadavky své třídy podle normy ČSN EN ISO 3650.

A kde tedy koncové měrky pořídit? Nejsnadněji online, prodává je e-shop Měřidla.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..