Jak se vyrábí igelitové tašky? Tento proces je ekologičtější než u výroby těch papírových

Kolem igelitových tašek se vede doslova hon na čarodějnice. Avšak možná vás překvapí, že podle studie britské Agentury pro životní prostředí vyšly plastové tašky jako ekologičtější než papírové nebo bavlněné. A úspěch nebyl vůbec nevýznamným. Instituce hodnotila celkem 9 oblastí, z nichž dopadly v osmi jako nejlepší igelitky. A pak se v tom vyznej!

Pravdou je, že dnes tak preferované papírové tašky mnohdy nezvládnou odnést nákup ani z obchodu na parkoviště. Jako holce z dřevařské oblasti mi navíc bylo od mladších školních let vtloukáno do hlavy, že právě výroba papíru je jeden z nejekologičtějších provozů. Papír se sice rychle rozloží, to je ale jen jeden z aspektů, který je nutné při zkoumání vlivu papírových, plastových a textilních tašek brát na zřetel. Ano, papírová taška se rozloží během několika dnů až týdnů, to už ale za sebou zanechala znatelnou negativní ekologickou stopu. Plastová taška se vyrábí mnohem ekologičtěji. V podstatě z ropného odpadu. Pak je tady bohužel ta záležitost, že taška, která něco vydrží, se pak rozkládá 25 let.

Plastů je plné moře i těla ryb. Ale není na místě spíše vyvinout lepší recyklační metody pro plasty, a tedy i plastové tašky, a začít tento recyklát více využívat než přecházet na řešení, které vlastně ekologickým vůbec není – tedy na papírové a textilní bavlněné tašky?

Výroba plastových tašek

Vyrábí se z ropy, ale jak již bylo řečeno, v podstatě z odpadu. Tašky se samozřejmě nevyrábí přímo. Vyrobí se granulát, z něj jsou pak připraveny další polotovary v podobě tažených či vyfukovaných hadic. Z těch se následně lisují hotové výrobky: igelitové tašky, balicí fólie, plastové pytle a sáčky, plastové obaly apod.

Van Gillern vyrábí balicí fólie i plastové tašky

Firma Van Gillern nabízí nepotištěné i potištěné balicí fólie. K dispozici jsou jedno, tří až pětivrstvé, fólie vhodné pro styk s potravinami (potravinová fólie) i biodegradabilní fólie určené pro výrobu ekologických tašek, tedy těch rychleji se rozkládajících. Současně se Van Gillern specializuje na reklamní tašky. Firma je dodává již od 5000 ks v několika provedeních. K dispozici jsou i EKO tašky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..