Typy vakuové techniky, oblasti využití a jejich správná obsluha, která zamezí pracovním úrazům a poničení břemen

Vakuová technika činí práci přesnější, rychlejší a bezpečnější. Využití nachází v řadě odvětví u malých i větších projektů. Přístroje jsou dle zvoleného typu vhodné k manipulaci různých břemen bez rizika poškození jejich povrchů z důvodu, že technika funguje na principu vytváření podtlaku. V článku Vám představíme jednotlivé druhy a uvedeme také oblasti jejich využití. V závěru se zmíníme i o bezpečnosti při práci.

Historie a oblasti využití vakuové techniky

Vakuová technika nachází uplatnění v řadě odvětví. Využívá se zejména v automobilovém průmyslu, potravinářství, výrobních halách, strojírenství, stavebnictví, ale také v zemědělství.

Na automatizaci procesů sází čím dál tím více firem. S vlastním plánem na náhradu zaměstnanců pomocí technologií přišla i Česká pošta.

Všechny přístroje mají určitý počet přísavek, na jejichž vnější straně je tlak vzduchu větší, než pod nimi a tím jsou přitlačovány k povrchu předmětu. Technika založena na tomto principu se používala již ve 3 století našeho letopočtu. V podobě, v jaké je známe dnes, byly patentované až v roce 1866 a 1868 v Americe.

Břemena, se kterými je možné manipulovat

Přísavky mohou být přichyceny k různým typům břemen, jako například sklo, kámen, dřevo, plast, papír, beton, plech a další.

Technika je uzpůsobena tak, aby bylo možné přemisťovat předměty s hladkým, ale také citlivým, křehkým, pórovitým, hranatým, oblým a jinak zakřiveným povrchem.

Přístroje s přísavkami jsou typické pro svou nízkou vlastní váhu a možnost šetrné manipulace s břemeny o hmotnosti od několika gramů po stovky kilogramů.

Počet potřebných přísavek se s narůstající hmotností předmětu zvyšuje. Musí být i rovnoměrně rozmístěny.

Typy a možnosti využití vakuové techniky

Mezi základní typy, které naleznete u většiny dodavatelů, patří přístroje pro manipulaci s kamenem či panely, manipulátory a ruční přísavky.

Přístroje na kámen

Speciální vakuové přístroje umožňují transport mramoru, kamene, žuly, schodnic, obrubníků, náhrobků a betonových prvků.

Přístroje na panel

Nejvíce se využívají ve stavebnictví při montáži střešních a stěnových panelů.

Manipulátory

Existuje množství druhů, které jsou uzpůsobeny k práci s různými břemeny. Skvěle se kombinují i s různými typy zvedacích zařízení.

HADICOVÉ

Využívají se v případě nutnosti rychlého transportu pytlů či krabic. Nejčastěji bývají k vidění u zásilkových a logistických firem.

SAMONASÁVACÍ

Jsou vhodné pro manipulaci se sklem, plastem i plechem. Pro provoz nevyžadují žádný externí zdroj energie.

ELEKTRICKÉ

Elektrické manipulátory jsou napájeny elektrickou vývěvou. Jejich konstrukce umožňuje transport betonu, dřeva, panelů, plechu a jiných prodyšných či neprodyšných břemen.

PŘÍSAVKOVÉ

Technika uzpůsobena k přemisťování tabulí skla při oplášťování staveb.

Ruční přísavky

Ruční přísavky slouží k pohodlnému přemisťování skel, cihel, kamenů a dalších předmětů. Na trhu jsou dostupné přísavky aktivní s externím zdrojem, pasivní s ovládací pákou a pasivní s gumovými přísavkami. Liší se mezi sebou maximální nosností. Uplatnění nacházejí i při stěhování.

Zajistěte pro Vaše pracovníky maximální bezpečnost při práci

Obsluhu přístrojů může zajišťovat pouze osoba k tomu proškolená a oprávněná. Díky tomu nebude docházet k pracovním úrazům a budete předcházet vzniku škod na manipulovaných předmětech.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

  • Před tím, než je k předmětu přichycena přísavka, jsou odstraněny veškeré nečistoty a prach.
  • Přemísťována jsou pouze břemena, na kterých se nenachází žádný neupevněný předmět.
  • Konkrétní druh vakuové techniky je vybrán s ohledem na typ břemen.
  • Při transportu je respektována maximální nosnost, velikost i tvar.

Podívejte se, jaká povolání jsou nejčastějším zdrojem pracovních úrazů.

Zaměstnavatel musí pověřit konkrétního zaměstnance, který bude odpovědný za vedení průvodní i provozní dokumentace. Jednotlivé přístroje musí podstupovat pravidelné kontroly technického stavu.

Napadá Vás některá z dalších oblastí, kde by přístroje našly své uplatnění?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..