Výběr digestoře někteří chápou jako výběr nejzajímavějšího prvku kuchyně

Při výběru digestoře se nabízí skvělá příležitost, jak podtrhnout styl celé kuchyně. Odsavač par nemusí plnit jen funkci praktického pomocníka, ale můžeme ho povýšit i na zajímavý dominantní prvek celé místnosti. Anebo ho můžeme naopak zcela schovat, aby nenarušil čistou linii dekoru kuchyně. S trochou kreativity se lze s přítomností tohoto neoddělitelného společníka sporáku vypořádat různými způsoby. Záleží jen na tom, jestli upřednostníme dominantní nebo minimalistické řešení. Možností pro oba přístupy se naskýtá rovnou několik.

Výběr digestoře a 5 základních typů

V zásadě lze vybírat z pěti typů řešení těchto spotřebičů. Volba závisí na našem zvážení, jak velký prostor zamýšlíme tomuto pomocníkovi věnovat a nakolik ho chceme v kuchyni zdůraznit. Podle našich preferencí je možné zvolit digestoře:

· Komínové – upevňují se na zeď nad sporák a tvoří zřetelný a často i dominantní prvek celé kuchyně.

· Ostrůvkové – montují se na strop nad ostrůvek s kuchyňskou deskou. Stejně jako u komínového typu se jedná o výraznou ozdobu celé místnosti.

· Podstavné – instalují se pod horní skříňku nebo jen visí volně nad sporákem. Přestože jsou malé, nabízí také možnost povýšení na estetický prvek kuchyně.

· Vestavné – zabudovávají se do skříňky a jsou vhodné pro minimalistické řešení, kdy přítomnost spotřebiče nenarušuje design kuchyňské linky.

· Výsuvné – jsou vestavěné a velice nenápadné, vysunují se jen při zapnutí. Spolu s vestavnou variantou jsou východiskem při důrazu na minimalismus.

Odsavač par jako výrazný prvek místnosti

Rozhodneme-li se odsavač par v kuchyni přiznat a přidat mu i estetickou hodnotu, můžeme si s ohledem na styl kuchyňské linky vyhrát s jeho materiálem a barvou. Moderním trendem však je kreativně si vyhrát především s jeho tvarem.

Tvar digestoře

Pokud si přejeme z digestoře udělat opravdovou dominantu místnosti, v zásadě platí obecné pravidlo:

Čím míň je zřejmé, o co ve skutečnosti jde, tím je prvek pro návštěvníky zajímavější.

V současnosti při důrazu na vzhled těchto praktických pomocníků převažuje několik trendů v designu digestoře:

· Dvě visící vedle sebe – tvoří spolu neoddělitelný esteticky ladící pár, který navíc zvyšuje i sílu odtahu. Řešení je vhodné zejména pro široké pracovní desky.

· Schovaná v převleku – může připomínat určitý tvar (nejčastěji prstence nebo mušli), nebo jím lze předstírat jiný prvek místnosti (lustr, pokračování dekoru kuchyňské linky…).

· Obrovská – je zavěšená buď nad kuchyňským ostrůvkem, nebo připevněná ke zdi. V každém případě na sebe strhává značnou pozornost návštěvníků.

· S šikmým čelem – patří v současnosti k velmi oblíbeným. Kromě estetické funkce disponují funkcí i zcela praktickou – nelze se o ně praštit hlavou.

Výběr materiálu

S rozhodnutím o tvaru odsavače par jde ruku v ruce i rozhodnutí o jeho vnějším plášti – zejména materiálu. I zde ale je z čeho vybírat a spotřebič tak může přizpůsobit nejrůznějším designům našich kuchyní.

Kuchyňské linky rustikálního vzhledu nemusíme narušovat moderním dekorem dnešních spotřebičů, ale lze je obalit do pláště imitujícího dřevo. Naopak kuchyni moderního designu můžeme ještě podtrhnout digestoří z nerez nebo z kombinace nerezové oceli a skla. Ostatně sklo (i černé) může vhodně doplnit i kuchyňskou linku s více prosklenými dvířky. Možností, jak zakomponovat digestoř do vzhledu kuchyně, je opravdu spousta a záleží především na vašem vkusu.

Spotřebič povýšený na další úroveň

Málokterému dalšímu kuchyňskému spotřebiči se dnes dostává výsady stát se i krásným doplňkem jako právě odsavačům par. Díky nejrůznějším typům jejich tvarů lze z nich udělat výrazný prvek, jenž na sebe strhne pozornost, nebo lze tyto pomocníky jen mírněji zvýraznit v rámci kuchyňské linky. Na své si přijdou i vyznavači minimalismu možností digestoř zcela schovat. A jaká varianta zakomponování odsavače par do designu kuchyně zaujala Vás? Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o svůj názor!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..