Vyznáte se v cizích slovech?

Z médií a sociálních sítí se na nás valí stále větší množství cizích slov, kterým ne každý úplně rozumí. Kdo nám podá přesný význam těchto novotvarů, odborných termínů či zastaralých výrazů?

Čeština je pestrý jazyk

Většina z nás není chodící encyklopedií, která zná veškeré významy slov. Do češtiny nová slova přirozeně přibývají, jiná přejímáme z cizích jazyků. Objevují se i zastaralé výrazy, jejichž význam časem upadnul v zapomnění.

Poraďte se slovníkem

Rádce, který ví opravdu vše, je slovník cizích slov. Ten vám odhalí skutečný význam hledaného slovního tvaru. Často se totiž stává, že běžně používáme některá slova, aniž bychom přesně věděli, co znamenají.

Jedná se o výklad slov

Někteří lidé si pletou výkladový slovník se slovníkem překladovým. Ten pouze překládá slova z cizích jazyků, nevysvětluje jejich význam. Oproti tomu slovník cizích slov se zabývá výkladem slov převzatých z jiných jazyků používaných v češtině.

Psaní blogů je in

V poslední dobou se rozmohlo psaní nejrůznějších módních, cestovatelských či kuchařských blogů. S nimi jsou spjaty cizí výrazy, které se pomalu stávají běžnou součástí českého jazyka. Mezi ty nejčastější patří outfit, styling, emotikon, chat, cool, enjoy atd. Do popředí se dostávají též anglické zkratky, tzv. akronymy, které se používají v elektronické komunikaci. Také jste si lámali hlavu nad tím, co znamená ASAP a BTW? Významem prvního je „co nejdříve“, druhá zkratka značí „mimochodem“.

Slovník vždy při ruce

Rozhodně s sebou nemusíte vláčet rozsáhlou těžkou bichli, abyste měli veškeré vědomosti v pravý čas nadosah. Do slovníku cizích slov můžete nahlédnout kdykoliv díky vašemu mobilnímu telefonu. Slova jsou zde přehledně uspořádána dle písmen a oborů, v nichž jsou používána. Nechybí ani zvýraznění slov nejnovějších a nejhledanějších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..