Eura a kalkulačka

Stále platíte za svůj běžný účet? Proč? Standard je bez poplatků?

Eura a kalkulačka

Z hlediska běžného občana je konkurence v bankovním i nebankovním sektoru velmi prospěšná, protože konkurence jednak snižuje ceny a pak také zlepšuje nabízené služby. To konec konců prospívá i samotným finančním institucím, které jsou nuceny na sobě intenzivně pracovat, jinak nepřežijí. V opačném případě, když na trhu není konkurence, nastává něco jako v současné době u telefonních operátorů, kteří drží ceny služeb v zásadě totožné, takže si není moc z čeho vybírat. No a pokud nejste firma s alespoň 10 zaměstnanci, nemáte moc možností, jak si mimo běžný ceník domluvit výhodnější podmínky. Dopadá to pak až tak, že EU musí násilně tlačit na tyto obrovské kolosy, aby je donutili alespoň trochu zlevnit. Nicméně na finančním trhu je dost velká konkurence, tudíž ceny základních služeb, mezi které se řadí i používání a vedení běžného bankovního účtu, jsou u solidních institucí již několik let zcela zdarma. Jednou z takových obchodních firem je i ANO spořitelní družstvo (nemá s panem Babišem nic společného, je to jen podobnost).

Víte kolik platíte za svůj účet?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik jste již celkem zaplatili za vedení svého účtu? Respektive, kolik jste třeba zaplatili za minulý rok? Tam, kde se za vedení platí, je poplatek zhruba kolem 100 korun. Když to vynásobíte 12 měsíci, získáte 1.200 korun, které jste mohli mít. A i když to není zrovna závratná suma, tak x 10 let je 12.000 korun. Když byste tyto peníze dali na spořící účet, měli byste ještě mnohem více. Samozřejmě, že existují i jiné druhy zhodnocení volných finančních prostředků, ale to není předmětem tohoto článku. Důležité je, že budete-li mít běžný účet bez poplatků, můžete ušetřené peníze přetvořit třeba ve finanční oporu na horší časy.

Odejděte ke konkurenci, je to snadné

Výhodou moderních převážně menších obchodních firem, jako je třeba již zmíněné Ano spořitelní družstvo, je jejich vysoká flexibilita. To znamená, že přechod k nim je extrémně snadný a rychlý. Není tedy důvod se něčeho obávat. Mimo to, číslo účtu je přenositelné, nemusíte tedy nikde hlásit nějaké změny, prostě přejdete k určitému datu ke konkurenci a začnete šetřit peníze.

Proč zrovna přecházet ke kampeličce?

Kampeličky (spořitelní družstvo) mají poměrně pošramocenou minulost, nicméně dnes již není důvod se jich obávat. Jednak nad nimi drží dohled Česká národní banka a pak vklady jsou stejně jako u normálních bankovních domů pojištěné ze zákona na 100% až do výše 100 000 Euro. Mimo to, pokud si zřídíte účet u kampeličky, stáváte se členem družstva a spolupodílíte se na jeho chodu. To znamená, že máte dokonalý přehled o dění a možnost otevřeně komunikovat s vedením, o čemž se vám v bance může jen zdát. V neposlední řadě, v jednoduchosti řečeno, kampeličky nemají přístup k levným penězům jako banky. Tudíž, aby udrželi klienty, nabízí jim trvale nejvýhodnější finanční produkty, zejména pak spořící účty. Pokud vás tedy zajímají vaše finance a rádi se aktivně spolupodílíte na jejich “rozkvětu”, pak je pro vás kampelička dokonce lepší než klasická banka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..