reflexni prvky

Reflexní vesty a jiné reflexní prvky hezky na jednom místě

reflexni prvky

Díky novele zákona o provozu na pozemních komunikacích si Češi konečně uvědomili, jak málo jsou na silnicích viditelní, pokud na sobě nemají žádný reflexní prvek. Stejná pravidla o viditelnosti ovšem platí také pro cyklisty a další osoby, ať už se na pozemních komunikacích pohybují jakkoliv.

Chodec v modrém oblečení je vidět na pouhých 18 metrů, pokud má na sobě něco reflexního, zvyšuje se tato vzdálenost na 200 metrů. Nemusí to být rovnou reflexní vesta, postačí třeba tkaničky, přívěsek či páska na ruce. A stejné doplňky by měli nosit cyklisté.

Odrazka na kole nestačí

Běžnou výbavu kola tvoří odrazky a světla, jenže to je pořád málo. Odrazka nefunguje na příliš dalekou vzdálenost a světlo obvykle používáte jen ve tmě, případně se může stát, že si ho zrovna zapomenete. Řidič vás však snadno přehlédne i ve dne, když prší či je mlha. Reflexní prvky v takových případech fungují lépe.

Výběr pro cyklisty je obrovský. Asi nejjednodušší je nalepit si samolepky na kolo, navléknout tyčinky nebo kuličky na dráty či přimontovat svítící ventilky. Polepit si můžete také helmu, prodávají se i reflexní potahy na helmy a batohy. Pamatujte, že čím více reflexních prvků použijete, tím lépe budete vidět. A ideální jsou takové, jež nelze zapomenout doma.

Všechno, co má kola, by mělo být vidět

Na svou bezpečnost myslete rovněž na koloběžce, kolečkových bruslích a s kočárkem. Máte-li děti, které zrovna začínají objevovat svět, nalepte reflexní nálepky i na jejich dopravní prostředky. Vhodné je zejména umístit je někam na zadní část kola – třeba pod sedátko nebo zezadu na helmu.

Právě děti jsou na silnicích nejzranitelnější, a tak se nebojte je při procházkách oblékat do reflexní vesty. Jsou na to zvyklé ze školky. A věděli jste, že existují také reflexní oblečky pro čtyřnohé mazlíčky? Na silnici by měla být vidět celá rodina, a to ať už jdete pěšky, nebo jedete na kole.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..