pepřák

Paralyzery, pepřové spreje a teleskopické obušky pro vaší ochranu

pepřákČeská republika je údajně jednou z nejbezpečnějších zemí světa, přesto nejsou přepadení či pouliční útoky zcela výjimečnou záležitostí: nejčastěji jsou páchány za účelem okradení, nebo v případě žen znásilnění. Někdy však může jít i o život: než čekat na neštěstí, je lepší pořídit si vhodný prostředek k sebeobraně.

Nezabít, ale zneškodnit útočníka

Sebeobranné prostředky nemají sloužit k trvalému zmrzačení útočníka, ani k jeho zabití. Jejich cílem je jej znehybnit či zneškodnit na dobu nutnou k bezpečnému úniku oběti. Nejoblíbenějšími prostředky sebeobrany jsou pepřové spreje a paralyzéry: oba dva prostředky mají své výhody i nevýhody.

Základním pravidlem dobrého prostředku pro sebeobranu je jeho skladnost: musí být koncipován tak, abyste jej mohli rychle vytáhnout nebo ideálně po cestě skrz nebezpečnější místo držet v dlani. Tuto podmínku splňují jak pepřové spreje, které jsou dodávány v malých sprejových lahvičkách, tak paralyzéry, které jsou nezřídka velmi drobné.

Pepřový sprej: jednoduchý, ale účinný

Pepřový sprej nastříkaný do očí je velmi nepříjemná záležitost – pocit bolesti a pálení se přenáší do hrdla, na kůži i na sliznice. Ve většině případů lze vyloučit dlouhodobé následky. Vážnější zranění může způsobit pouze tehdy, je-li útočící osoba alergická na některou z jeho složek. Nevýhodou může být možnost nesprávného užití: stačí, aby proti vám foukal silnější vítr, a při nepřesném míření pepřový sprej ochromí i vás.

Paralyzér jako jistota

Pokud chcete mít větší jistotu, že útočníka zneškodníte, ale neumíte pracovat například s teleskopickým obuškem, můžete si pořídit paralyzér. Jeho tří až pětisekundové použití zneškodní i toho nejodolnějšího protivníka, a je-li ten zdravý, nezanechá to na něm žádné trvalé následky. Mohou přijít tehdy, pokud má útočník například problémy se srdcem, avšak jedná se o spíše výjimečné případy. U paralyzéru nehrozí přenesení výboje zpět na osobu, která paralyzér drží, a proto je vhodným prostředkem k sebeobraně i proti výrazně silnějšímu útočníkovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..