Průvodce kamerovými systémy

Bezpečnostní kamera

Ať se nám to líbí nebo ne, staly se kamerové systémy součástí našich všedních dnů. A není se čemu divit, jsou totiž v mnoha případech velmi užitečné, a to především pro ochranu majetku. Totiž moderní kamerové systémy nejen nahrávají dění v definovaném prostoru, ale zvládají také i nejrůznější analýzy obrazu od jednoduché detekce osob, až po složitou behaviorální analýzu, kdy analytický software zvládá detekovat nevhodné chování a podniknout příslušná protiopatření. Jenže, víte, jak vybrat ten nejvhodnější kamerový systém?

Dělení kamerových systému

V zásadě existují tři kamerové systémy, které si nyní popíšeme. Analogový, digitální a hybridní systém.

Analogové kamerové systémy

Analogové kamery jsou všem velmi známé. Nejedná se o žádnou novinku, ale ani také něco, co by patřilo na smetiště digitálních dějin. Totiž, analogové kamery mají sice nízké rozlišení, ale na druhou stranu, jsou například mnohem vhodnější pro noční monitoring. Používají se v nich totiž CCD čipy, které mají vyšší citlivost na světlo. Mimo to patří mezi nejlevnější kamery. Nejen z tohoto je jasné, že rozhodně analogový záznam rozhodně nepatří minulosti. Chcete-li totiž jen provozovat finančně nenáročný kamerový systém pro monitoring objektu, pak se jedná o ideální řešení.

Digitální kamerové systémy

Tyto systémy se dělí na dvě podskupiny. A to IP a HD-SDI kamerové systémy, přičemž každá z kategorií má své specifika použití.

IP kamery

Tento druh kamer je zejména v posledních letech velmi oblíbený. A to především díky snadné instalaci. Ta umožňuje využít pro přenos obrazových dat jak klasickou síť LAN, tak bezdrátové Wi-Fi spojení. Ještě k tomu navíc mohou tyto kamery mít oproti analogovým kamerám několikanásobně vyšší rozlišení, infa přísvit a detekci pohybu. Hodí se tak do prostor, v kterých je potřeba rozpoznávat obličeje nebo jiné detaily. Nicméně vysoké rozlišení s sebou nese také velké množství dat. Chcete-li tedy používat více IP kamer najednou, pak je potřeba si předem zjistit, jestli to vaše počítačová síť zvládne. Doporučuje se síť s minimální propustností 1Gb/s, což je dnes naštěstí více méně standard.

HD-SDI

Zkratka znamená High-Definition Serial Digital Interface a patří mezi nejnovější druh digitálního kamerového systému. Tento druh kamer se řadí mezi profesionální a nejdražší řešení, které se využívá ve specifických případech. Použití najdou v místech, kde je vyžadován vysokorychlostní záznam ve vysokém rozlišení apod. Je nutné také uvést, že HD-SDI kamery po síti posílají nekomprimovaný datový tok, vyžadující vlastní kabelovou trasu. Ta se nejčastěji realizuje pomocí koaxiálních kabelů, nebo také pomocí optické sítě. Nejnovější 12G-SDI standard totiž například vyžaduje 12Gb šířku pásma, kterou zajistit je docela náročné.

Hybridní kamerové systémy

Jak z názvu vyplývá, jedná se o systém těžící z výhod jak klasického analogového záznamu, tak i digitálního. Výsledkem tak je technicky i ekonomicky vybalancovaný kamerový systém, nabízející ze všeho jen to nejlepší.

Svěřte se profesionálům

Z uvedeného je očividné, že před nákupem kamerového systému je lepší si nechat poradit o zkušených profesionálů, kteří vám pomohou zorientovat se v široké nabídce produktů a pomohou vám s instalací a nastavením. Jedním z takových profesionálů je také firma Sikur Systems s.r.o. (kamerové systémy Ostrava, kamerové systémy Olomouc), mající rozsáhlé reference.

Ukázka ze záznamu IP kamery

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..