Jak vybrat správnou a bezpečnou přilbu na motorku?

Přilba

Motorkářská sezóna je v plném proudu a krásné počasí letošního léta slibuje milovníkům jednostopých strojů skvělé zážitky. Pokud se chystáte mezi tyto nadšence zařadit, jistě byste neměli podcenit pořádnou výbavu. Základem je bez diskuzí kvalitní a dobře vybraná přilba na motorku. Podle jakých kritérií ji vybírat?

Typ motorky

Nejprve je důležité ujasnit si, jaký typ přilby na moto budete kupovat, a to právě podle typu motorky. Pokud jste si pořídili silniční skútr nebo jinou podobnou slabší motorku, na které nebudete jezdit ve vyšších rychlostech, stačí vám jet-přilba. Ta nemá na rozdíl od integrované moto přilby ochranu brady. Pro jízdu ve vyšších rychlostech a na celoroční provoz je potřeba sáhnout po integrálce. Pro častý a delší pobyt na motorce je skvělá helma s vyklápěcí bradou, kterou není nutné celou sundávat při každé zastávce na pití či cigaretu. Všechny typy přileb ve špičkové kvalitě nabízí například značka MBW, která je velmi populární.

Materiál moto přilby

Nejlevnější variantou jsou modely vyrobené z termoplastu. Do běžného provozu taková přilba stačí, ale je potřeba počítat s její o něco vyšší hmotností. Nejlepší možnou, ale také nejdražší variantou ochrany jsou karbonové přilby. Spojují v sobě vysokou odolnost a nízkou hmotnost. Velmi pevné jsou ale i kompozitové přilby na moto. Tyto skořepiny jsou obvykle vyrobeny ze sklolaminátu a nesou označení fiberglass. Právě ty jsou mezi motorkáři nejoblíbenější a to právem. Moto přilby MBW jsou k dostání ve všech typech materiálů.

Velikost helmy

Správná velikost je zásadním předpokladem k tomu, aby moto přilba plnila svou funkci. Označuje se stejně jako oblečení písmeny obvykle XS až XXL a při volbě záleží na obvodu hlavy. Přilba musí dobře sedět, nesmí být volná a při pohybu hlavou na ní klouzat. Nesmí ale ani nikde tlačit, to by v ní po chvíli nebylo k vydržení.

Další důležité požadavky

Jsou věci, které na své helmě jistě vždy oceníte. Patří sem například protisluneční clona, která zajistí bezpečný výhled i při zapadajícím slunci, nebo uzavíratelné větrání. Ostatně kvalitní ventilace je podmínkou toho, aby v přilbě bylo příjemně.

Dejte si při výběru záležet a volte kvalitu, jakou nabízí třeba právě značka MBW. Investujete přece do svého pohodlí a hlavně zdraví!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..