Čistírny odpadních vod jsou ekologickou i ekonomickou alternativou likvidace odpadních vod

malina ve vodě

Domácí čistírny odpadních vod jsou v dnešní době stále oblíbenější variantou likvidace odpadních vody z domácností. Tam, kde není k dispozici napojení na obecní kanalizaci, je to oproti klasickému septiku řešení velmi praktické, ekonomické a ekologické. Odpadní vody vyprodukuje každý člověk desítky litrů denně a je škoda, aby končila v septiku. Čištění čističkou odpadních vod je tak důkladné, že je tuto vodu možné opětovně použít například k zalévání zahrady. Díky tomu se ušetří značné finanční částky, aniž by byl provoz tohoto zařízení nějak náročný.

Jak vybrat vhodnou čističku odpadních vod?

Kapacita

Domovní čistírny odpadních vod se vyrábějí v různých typech. Při výběru je přitom nejdůležitějším kritériem kapacita čistírny. Ta závisí na tom, kolik obyvatel v daném objektu žije. Na jednoho trvale žijícího člena domácnosti se počítá se 150 litry odpadních vod denně, mluví se o takzvaném ekvivalentním obyvateli. Podle toho se pak čističky rozdělují na typy vhodné pro 2 – 6 osob a větší. Domovní čistírny jsou k dostání až do kapacity 15 osob, pak už jde o čistírny komunální. Důležitou roli při výběru vhodné velikosti hraje i fakt, zda jde o trvale obydlený objekt nebo třeba jen sezónně využívanou chatu.

Umístění

Druhou záležitostí, kterou je třeba promyslet, je umístění čistírny odpadních vod. Do budov, kde to prostorové dispozice umožňují, je vhodná nadzemní čistička odpadních vod, která nevyžaduje žádné složité přípravy před umístěním. Nabízí se i varianta podzemní čistírny, která se umístí do země na pevnou podkladovou desku.

Kompaktní zařízení špičkové kvality

Špičkovými produkty v této oblasti jsou čistírny odpadních vod od firmy GONAP. Ty patří mezi nejprogresivnější technologie. Fungují na principu nízko zatěžované aktivace s úplnou nebo částečnou stabilizací kalu, včetně jeho odvodňování. Jde o celoplastová kompaktní zařízení, jejichž provoz je bezpečný, bezzápachový a nehlučný. Čistírny pracují automaticky a není třeba jim věnovat příliš péče. Co se týče ekonomické stránky, není jejich provoz vůbec náročný, spotřebují minimum elektrické energie. Splašková voda, která projde těmito čistírnami, je velmi kvalitně vyčištěná a je možné ji použít na zahrádce.

Kompletní řešení domovních i komunálních čistíren

Společnost GONAP aktivně spolupracuje s dalšími organizacemi na vývoji a inovaci technologií čištění odpadních vod. Je certifikována dle systému kvality ISO 9001:2000 a její produkty splňují nejpřísnější požadavky na funkčnost a vysokou kvalitu. Společnost nabízí dodávku čistíren odpadních vod a všeho příslušenství, rekonstrukci, uvedení do provozu i provozování ČOV a samozřejmě také veškerý záruční a pozáruční servis. O kvalitě svědčí mnoho referencí z České republiky i Slovenska.

Investovat do domovní čistírny odpadních vod je rozumné rozhodnutí, které vám ušetří starosti i finance. O jeho ekologické prospěšnosti se pak již ani není třeba znovu zmiňovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..