České srovnávače cen nechápou co zákazník hledá

Počítač a nákupní košík

Srovnávače zboží se většina z nás naučila pravidelně používat při hledání zboží či nízkých cen. V tom nám vyhledávače jako Heuréka či Zboží.cz jsou docela nápomocné, avšak jakmile po nich budete chtít třeba jen o trochu složitější vyhledávání, tak docela dost narazíte.

Příšerné vyhledávání

Doba internetová pokročila a tak prosté jednoduché vyhledávání bez základního pochopení toho co zákazník chce, vidím jako docela slušný nedostatek. Krásným příkladem je následující. Chci si vyhledat telefony Nokia. Zadám tedy například výraz “telefon Nokia”, nebo třeba “Nokia 735”. I přestože je to poměrně dost přesné označení toho co hledám, tak zejména na Heuréce dostanu zpět pouzdra na mobily, držáky na mobily a mnoho dalších nerelevantních výsledků. Na Zboží.cz jsou výsledky sice o 200% lepší, takže při hledání klíčových slov “Nokia 735” dostanu na prvním místě požadovaný mobilní telefon, ale to platí jen když hledám přesný výraz. Pokud bubu hledat “mobil Nokia”, tak dostanu zpět pouzdra a jiné příslušenství a až potom mobilní telefony. No považte sami. Copak jsem dal hledat klíčová slova “pouzdro Nokia”?

Hledání e-shopu podle měst? Zapomeňte!

Na další problém jsem narazil ve chvíli, kdy jsem chtěl najít e-shop, jehož zboží jsem si chtěl vyzvednou osobně na prodejně v konkrétním městě. Tuto funkci nemá žádný z vyhledávačů a i když Zboží.cz má možnost filtrovat podle výdejních míst, tak ani tak vám to nikterak nepomůže, protože do výdejních míst jsou započítaná výdejní místa Uloženky, Zásilkovny a jim podobných služeb. Takže, až budete hledat pražský e-shop, jehož zboží si budete chtít vyzvednout osobně v Praze v e-shopu, tak máte smůlu. Nezbude vám tedy nic jiného, než se obrátit na staré dobré fulltextové vyhledávače.

Osobně bych také uvítal mapu s registrovanými e-shopy. Čas od času bych si rád na takovéto mapě vyhledával, protože by to umožnilo najít kamenné obchody, které mají e-shopy (rád nakupuji on-line), či zajímavé e-shopy, jejichž prodejny jsou zapadlé někde mimo hlavní ulice. Také bych rád vyhledával e-shopy, které jsou nejblíže mé aktuální pozici apod. Zkrátka a jednoduše je toho poměrně dost, co by bylo dobré dodělat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..