Elektrický obojek – účinná a bezpečná pomůcka k výchově psa

infoVychovat svého psa k poslušnosti není jednoduché a často se to neobejde nejen bez napomínání, ale také fyzických trestů. Díky tomu pes zjistí, co si může dovolit a jaké chování naopak není vhodné. Jenže co dělat, pokud pes zavětří stopu, nereaguje na příkazy a je již z dosahu? V takovém případě neřeší tresty vzniklou situaci. Nejen z těchto důvodů si mnoho majitelů psů i profesionálních kynologů oblíbilo elektrický obojek, který si poradí se základní výchovou i útěky psa.

Jak elektrický obojek funguje?

Elektrický obojek pro psy funguje na základě výbojů, které jsou pejskovi nepříjemné. Existuje mnoho druhů obojků od různých výrobců, princip však bývá podobný. Obvykle mají několik stupňů nastavení síly impulsů a předchází jim ještě zvukový a vibrační signál. Psi brzy pochopí, jak jdou tyto upozornění po sobě, a zanechají nevhodného chování již při zaznění zvuku či ucítění vibrací.

K čemu je vhodný?

Tyto obojky jsou vhodné při základním výcviku pejsků, kteří se s nimi velmi rychle naučí všem povelům. Vzhledem k tomu, že se obojek ovládá na dálku, je možné s ním kdykoliv přivolat psa zpět k sobě. A vyřeší to i zmiňovanou situaci, kdy pejsek utíká za stopou a již nereaguje na volání. Impuls mu připomene, že se má ihned vrátit. Elektrické obojky se mohou používat již od šesti měsíců věku psa. Samozřejmě je třeba vybrat vhodný typ pro konkrétního pejska a to především podle jeho velikosti. Pak už zbývá jen nastavit přiměřenou sílu impulsu tak, aby na něj pes reagoval, ale ne bolestivě.

Je obojek bezpečný?

Elektrické výboje obojku nejsou pejskům nijak nebezpečné, způsobují pouze nepříjemné pocity. Přestože některým odpůrcům nepřipadají elektrické obojky pro psy vůbec ohleduplné, často jsou daleko lepší variantou než mnohé fyzické tresty, které se běžně považují za tradiční metody výcviku. O dodržování bezpečnostních standardů při výrobě elektrických obojků se stará Mezinárodní asociace výrobců elektronických obojků, ve které jsou sdruženi všichni kvalitní renomovaní výrobci. Díky tomu má každý chovatel jistotu, že svému psovi skutečně nijak neubližuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..