Jaké příslušenství by nemělo chybět žádnému znalci vína?

infoVíno je nápojem Bohů a každý milovník tohoto lahodného moku určitě umí ocenit kvalitu. Dojem z konzumace i velmi dobrého vína však může pokazit jeho nevhodné skladování a podávání. Jak si víno co nejvíce vychutnat? Jaké vinařské příslušenství by nemělo chybět žádnému znalci vína?

Ideální teplota

Aby víno rozvinulo dokonale svou chuť a aroma, je třeba ho podávat při správné teplotě. Každý z druhů vín si přitom žádá temperaturu jinou, bílá vína se podávají v rozmezí teplot zhruba od 10 do 13°C, červená potom od 13 do 19°C. Přesnější určení závisí na stáří vína, čím je víno vyzrálejší, tím vyšší teplotu potřebuje. Uchovávat víno v ideální teplotě k podávání vám pomůže domácí vinotéka, tedy lednička na víno. Ač jde o na první pohled luxusní záležitost, domácí vinotéky jsou dostupné každému. Například na Winehouse.cz začínají jejich ceny už na třech tisících korun. Jde přitom o moderní vinotéky špičkové kvality.

Vhodné příslušenství

Samotné podávání vína má také svá pravidla. Skleničky na bílé a červené víno se od sebe liší. Oba typy mají tulipánový tvar, ty na bílé víno jsou však menší, obvykle jejich objem nepřesahuje 0,25 l. U červených vín bývá obsah kolem 0,35 l, sklenice mají zpravidla také kulatější tvar. Věřte, že právě tvar nádoby dokáže velmi ovlivnit výsledný dojem z vína. Díky správné podobě skleničky dojde k rozvinutí všech vlastností dobrého vína. Před naléváním do skleniček je vhodné víno přelít do dekantační nádoby, kterou je karafa na víno. Dekantér slouží k tomu, aby se víno oddělilo od usazenin a „rozdýchalo“, čímž se uvolní jeho vůně a chutě. Je to důležité především u starších vín, ale i těm mladším to prospěje. Karafy na víno by tedy měli patřit k základnímu příslušenství. Důležitý je i kvalitní otvírák na víno, díky kterému láhev otevřete bez potíží a bez následného lovení korkových drobků ve víně.

Perfektní teplota vína a stylové podávání vám umožní si ho ještě lépe vychutnat a ukázat přátelům, že jste opravdový vinařský znalec.

1 comment for “Jaké příslušenství by nemělo chybět žádnému znalci vína?

  1. Veru Č.
    26. 5. 2015 at 7:37 pm

    Zdravím,
    k podávání vína ideálně patří patřičný servis a jistá příprava. K té jistě patří přelití vína do karafy. Víno se krásně zdekantuje a provoní a v karafě se dále servíruje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..