Jaké jezdecké oblečení a doplňky jsou vhodné pro bezpečnou jízdu na koni?

jezdecké rajtkyŘíká se, že nejhezčí pohled na svět je z koňského hřbetu a všichni milovníci koní s tímto rčením jistě souhlasí. Každý zkušený jezdec ale také ví, jak důležitá je při jízdě na koni především bezpečnost. Je podstatné nejen se naučit správný sed na koni a povely k jeho vedení, ale také nepodceňovat výběr oblečení a pomůcek. Jezdecké oblečení hraje totiž významnou roli v otázce bezpečí i pohodlí jezdce. Výsledkem je jízda, ze které budete mít opravdovou radost. Jaké oblečení je tedy na ježdění vhodné?

Jezdecká přilba

Než se začneme zabývat přímo oblečením, je třeba zdůraznit, že základem výbavy jezdce by měla být vždy jezdecká přilba. Jen kvalitní přilba vás ochrání při případném pádu a nárazu do hlavy. Začátečníci by na ni určitě nikdy neměli zapomínat, ale nosit by ji kvůli své bezpečnosti měli i zkušení jezdci.

Jezdecké kalhoty

Důležitým prvkem jezdeckého oblečení jsou kalhoty. Jako začátečník můžete zvolit téměř jakékoliv kalhoty, které se vám budou příjemně nosit a budou také prodyšné. Hlavní podmínkou je však to, aby byly úzké nebo přímo upnuté. Pánové pro začátek volí často úzké tepláky, ženy zase nejčastěji sáhnou po leginách. Určitě ale nejsou vhodné například klasické jeansy, které dostatečně nepruží a špatně se v nich ohýbá. Pokud se jezdectví chcete věnovat více, zvolte přímo speciální jezdecké kalhoty, takzvané rajtky.

Jezdecká trička, mikiny, bundy a vesty

Co se týče trička, můžete si vzít cokoliv, ideálně samozřejmě zase z příjemného a prodyšného materiálu. O jezdeckém oblečení v zásadě vždy platí, že by mělo být pokud možno obepnuté, ale pohodlné. Podle toho tedy vybírejte i konkrétní trika. A to stejné platí u jezdeckých mikin, bund a vest, které vás především ochrání před chladem. Vesty jsou k dostání ale také přímo bezpečnostní. Ty ztlumí náraz a ochrání vaše záda a páteř při pádu z koně.

Jezdecké boty

Obuv je důležitou součástí výbavy jezdce, která může velmi ovlivnit jeho bezpeční. Správné boty by měly být kotníčkové, aby lépe držely vaši nohu ve správné poloze a zabránily zranění. Určitě by měly mít nízký podpatek, který zase zabrání proklouznutí nohy třmenem dopředu a jejímu zachycení při pádu. A ze stejného důvodu by měly mít hladkou podrážku, která dobře vyklouzne ven.

Nezapomínejte nikdy na svou bezpečnost a neponechávejte nic náhodě. Jen tak si budete moci jízdu na koni opravdu vychutnávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..