Chraňte sebe a svůj majetek, nainstalujte na svůj dům hromosvod

infoHromosvod je jednou z důležitých součástí protipožární ochrany budov a rozhodně není radno jeho význam podceňovat. V České republice hrozí poměrně vysoké riziko bouřek a s nimi spojených blesků, proto by hromosvod měl být součástí i vašeho domu. Ve většině případů dokáže ochránit vás a váš majetek, který by jinak byl ohrožen nejen požárem způsobeným bleskem, ale u elektrických přístrojů i samotným náhlým elektro výbojem.

Důležitá ochrana před blesky

Bouřky a jejich projevy k rozmarům počasí neodmyslitelně patří. Zvukový projev v podobě hromu zní sice děsivě, ale je pro nás neškodný. To samé se však bohužel nedá říci o blescích. Elektrické výboje blesků ztratí ve většině případů svou obrovskou energii už vysoko v mracích, ale občas se dostanou až k zemi. Poté mohou uhodit do všeho, co jim přijde do cesty a to může být za určitých předpokladů velmi nebezpečné. Pokud se budeme bavit o situacích, kdy je v hlavní roli budova, jde především o nebezpeční vzniku požáru a poškození rozvaděčů, elektroinstalace a elektrických zařízení. S přírodou nic nenaděláme, to je jasné, ovšem můžeme se pokusit alespoň částečně před ní chránit. A k tomu slouží hromosvod, jak se lidově říká zařízení pro jímání blesků, tedy správně řečeno bleskosvodu.

Jak hromosvod funguje?

Hromosvod vytvoří umělou cestu blesku mezi nebem a zemí, kam ho bezpečně svede. Skládá se ze tří částí – jímacího zařízení, svodu a uzemnění. Jako jímače se dříve používalo především vysokých tyčí, dnes se často dává přednost většímu počtu kratších tyčí, například v hřebenovitém vedení. Ty tvoří spolehlivější ochranu a navíc nepůsobí na střeše nijak rušivě. Existují čtyři základní varianty hromosvodů a to klasické, skryté, aktivní a vedené do okapového svodu. Konkrétní systém ochrany by měl zvolit odborník, který vyhodnotí všechny faktory a spočítá riziko blesků. U materiálu je potřeba si rozmyslet, zda si raději připlatíte za bezúdržbový hromosvod z mědi, nerezu nebo slitiny hliníku, či zvolíte levnější pozinkovanou ocel, u které ale bude nutné opakovaně zajišťovat ochranný nátěr.

Majetek v bezpečí a levnější pojistné

Pro malý rodinný dům neplatí zákonná povinnost mít hromosvod, přesto je dobré jeho instalaci zvážit. Úder blesku přijde vždy nečekaně a poté je již pozdě litovat. Kromě toho vám hromosvod může ušetřit i peníze z pojistky vašeho domu, protože některé pojišťovny k tomuto při vypočítávání částky za pojistné přihlížejí. A někdy je tato podmínka přímo v pojistné smlouvě, takže byste bez hromosvodu měli v případě poškození majetku bleskem prostě smůlu a peníze od pojišťovny nedostali.

Všechno potřebné pro hromosvody zakoupíte v obchodě s elektroinstalačním materiálem, například na adrese shop.elektro-sychra.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..