Jak vybrat novou pračku?

infoSoučástí každé domácnosti jsou běžné domácí spotřebiče, bez kterých si dnes jen těžko umíme představit život. Jedněmi z nich jsou pračky, jež bezpochyby patří mezi základní domácí výbavu. Chystáte se koupit novou pračku? Pak se vám mohou hodit rady, na co se při jejím výběru zaměřit.

Vrchní nebo přední plnění?

To je základní otázka, kterou si musíte rozmyslet. Pravděpodobně to bude záležet hlavně na prostoru, kde bude pračka umístěná. Pračky předem plněné vyžadují více místa, standardní rozměry tu jsou 60x85x60 cm, i když jsou k dostání i užší modely. Zato ale nabízí pohodlné plnění poměrně velkým otvorem a také dobrou stabilitu. Oblíbené jsou i díky možnosti zabudovat je do koupelnového nábytku nebo kuchyně, kde budou sloužit společně s ostatními kuchyňskými spotřebiči. Oproti tomu pračky vrchem plněné se skvěle vejdou i do malé koupelny. Jen je potřeba počítat s tím, že alespoň půl metru nad nimi nemůže být kvůli otevírání žádná polička nebo skříňka. Čím dál více se v domácnostech zabydlují také sušičky prádla, možností tedy je pořídit si pračku se sušičkou.

Jaké údaje jsou důležité?

Zajímat by vás měla především energetická třída, spotřeba vody, odstřeďování a účinnost praní. Kromě spotřeby vody se další údaje označují písmeny abecedy, kdy A je samozřejmě nejlepší. Ale například u počtu otáček při odstřeďování pro běžné použití bohatě stačí označení C, otáčky v rozmezí 1000-1200 za minutu. Spotřeba vody by se u úsporných praček měla pohybovat kolem 40 litrů na jeden prací cyklus. Podstatná je také velikost bubnu pračky, tedy údaj o tom, kolik kilogramů prádla se do ní maximálně vejde. Pokud perete pravidelně velké množství prádla, vyplatí se vám buben na sedm nebo dokonce deset kilo prádla. Jestliže ale buben nenaplníte vždy, nebude praní úsporné. Počet a druhy jednotlivých programů jsou velmi rozmanité a do značné míry ovlivňují výslednou cenu pračky. Zvažte dobře, co opravdu využijete, je zbytečné mít pračku s desítkami pracích programů, když jich běžně nevyužíváte více než třeba pět. Co se týče ceny, platí, že levné modely nemusejí vydržet funkční tolik let jako ty dražší. Přesto již kolem deseti tisíc seženete velmi kvalitní pračky na dlouhá léta.

Na trhu najdete obrovskou nabídku praček všech cenových kategorií. Vyznat se v nich může vypadat na první pohled složitě, ale jakmile si ujasníte, co přesně od pračky očekáváte, jistě zvolíte dobře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..