Recenze přístroje Garmin GPSmap 62s

Možná si říkáte, že jen blázen by si kupoval GPS, když jsou dnes GPSky integrovány do většiny mobilních telefonů. Faktem je však to, že GPS v mobilních telefonech mají mnoho nedostatků. Těmi jsou především nízká citlivost antény GPS, nízká doba použitelnosti (GPS rychle vybíjí baterie), absence specializovaných map, outdoorová úprava zařízení, a v neposlední řadě také snížená přesnost navigace. Výsledkem tedy je to, že když se vydáte například na lov kešek (geocaching), brzy zjistíte, že 100% pokrytí GSM signálem je jen pouhá blamáž zákazníků, dále že jakmile vstoupíte do lesa, začne vám GPS pozice poskakovat po mapě sem a tam, a že bez náhradní baterie jste brzy na suchu. Zkrátka a jednoduše, GPS v mobilních telefonech nejsou vhodné pro outdoorové aktivity.

Jaký je Garmin GPSmap 62s?

GPS GarminPříšerný, ale i fantastický. Díky přítomnosti GPS modulů v mobilních telefonech se klasické GPS navigace již tolik neprodávají, takže ani nabídka outdoorových navigací není nikterak bohatá. Výsledkem tedy je, že se stále prodává tato již několik let stará GPS navigace, která obsahuje starý GPS procesor SiRF III, který byl vydán někdy v roce 2007. V současnosti je dle Wikipedie aktuální verze V. Na druhou stranu, dokud se nebude ve velkém využívat navigační systém Galileo, nemá moc smysl nejnovější verzi zařízení s tímto čipem shánět. Mimo to, Garmin se zrovna hardwarovým vybavením nikterak nechlubí, takže zjistit co je vlastně ve vaší GPS za navigační čip je dost komplikované.

Samotný přístroj je však poměrně dobrý. Přesnost navigace i v zalesněném terénu je perfektní. Rychlost vyhledávání GPS satelitů je ucházející (cca do minuty). Outdoorové provedení je velmi robustní a oku lahodící. Přístroj voděodolný, takže by vás ani v náročném terénu nemělo nic zaskočit. Robustnost přístroje je však vykoupena tím, že vás z mačkání tlačítek za chvíli budou bolet prsty. Jdou totiž mačkat velmi ztuha. Napájení je řešeno pomocí tužkových AA baterií, což je velmi výhodné. Tužkové baterie jdou snadno vyměnit a nejsou drahé. Když na to přijde, tak koupit baterky můžete v každém obyčejném obchodě. Vy si však určitě koupíte nabíjecí baterie, ke kterým si obstaráte solární nabíječku s pomocným akumulátorem, která vás podrží vždy, když budete potřebovat.

Po softwarové stránce je to takové všelijaké. Samotné mapy jsou špičkové (pro pěší, automapy, cyklomapy, turistické stezky aj.), zejména pokud máte verzi TOPO Czech PRO, za kterou se rozhodně vyplatí si pár korun připlatit. Na druhou stranu, je ovládání samotné GPS nelogické a nekontinuální. Zkrátka a jednoduše, ovládání není dělané pro obyčejného uživatele. Na druhou stranu, po dvou až třech hodinách hraní si s GPS přijdete na to, jak vlastně funguje a kde co nastavit. Na ovládání by Garmin měl hodně zapracovat, je skutečně velmi neintuitivní. Mimochodem, pokud provozujete geocaching, budete mít radost. GPS podporuje nahrávání kešek přímo z webu geocaching.com, nebo přímé nahrávání na SD kartu, kterou dostanete spolu s GPS.

S GPS dostáváte i registrační kód mapy, který slouží k instalaci a odemknutí českých map v počítači a v GPS (odemkni.garmin.cz). Samotný SW v GPS se pak aktualizuje na webu my.garmin.com, kde se opět musíte registrovat. Mimochodem, pokud se vrhnete na instalaci map v PC, pak po instalaci nehledejte žádný program s názvem TOPO Czech PRO, ale program s názvem MapSource, který teprve načte mapu TOPO Czech PRO. Spolu s instalací map si také nainstalujte Garmin BaseCamp, v kterém se dají pohodlně plánovat trasy, které lze uložit do GPS.

Závěr

Garmin GPSMAP 62s je velmi dobrá outdoorová GPS, která sice nemá nejnovější hardware a intuitivní ovládání, avšak za to špičkové mapy, citlivou anténu a vysokou výdrž. Asi nejvýraznějším negativem je přemrštěná cena, která se aktuálně pohybuje kolem 9.000,-Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..