Je nakupování alkoholu přes internet bezpečné?

zbourany-kosik

Autor fotografie: Aram V

S ohledem na probíhající soudní procesy s obžalovanými v souvislosti s předloňskou metanolovou aférou a černým trhem s alkoholem obecně je otázka bezpečnosti nákupů alkoholu přes internet nasnadě.

Každý prodejce alkoholu musí mít koncesi – i ten internetový

Novela živnostenského zákona kromě jiného přinesla pro prodejce alkoholu novou povinnost. Jejich živnost je nově řazena mezi tzv. koncesované. Udělení koncese však není vázáno na splnění žádných dalších podmínek ani složení kauce (ČTĚTE – Jak získat koncesi na prodej alkoholu). Tato povinnost se však netýká jen prodejců v kamenných obchodech, ale samozřejmě i prodejců internetových. Stát si konkrétně od toho opatření slibuje, že získá lepší přehled o trhu s alkoholickými nápoji. Zda tomu tak skutečně bude, je ovšem sporné.

Metanolovou aférou prošli online obchody s alkoholem dobře

Vzpomeneme-li ještě naposled metanolovou aféru, dojdeme k závěru, že z řady případů máme jen kusé informace o tom, že by se někdo otrávil alkoholem zakupovaným v e-shopu. V tomto článku ČT se sice dočteme, že se jistá osoba přiotrávila alkoholem koupeným přes internet. Zda se však jednalo o e-shop nebo nějaký pokoutní prodej alkoholu, se už z článku nedozvíme. Pravděpodobnější je však druhá možnost. V internetových obchodech s alkoholem se totiž prodává většinou dražší, luxusnější alkohol často zahraničních značek a ten se padělá výrazně méně.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ač tedy v nákupech alkoholu v e-shopech nelze shledat zvlášť vysoké riziko, vyplatí se vždy prověřovat, u jakého obchodníka nakupujete. Dobrý alkohol eshop by měl už na první pohled působit důvěryhodně. K tomu by se pak měly přidat i kladné reference dlouhodobých zákazníků. I v případě, že jsou všechny tyto podmínky splněny, není od věci udělat z první objednávky objednávku takzvaně prověřovací, tedy koupit si například jen jednu láhev na zkoušku. Dorazí-li zboží v pořádku a v objednané kvalitě, jistě lze k takovému e-shopu přistupovat s mnohem větší důvěrou a objednávky bez obav opakovat.

A jaké jsou vaše zkušenosti s nákupem alkoholických nápojů přes internet? Máte svůj oblíbený e-shop s alkoholem? Podělte s dalšími čtenáři o vaše postřehy v komentářích.

Tento článek vám přinesla redakce online magazínu Alkoholium.cz, magazínu o alkoholických nápojích všeho druhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..