Nepodceňujte důležitost výběru bazénové filtrace a vysavače

Kdo by nechtěl mít na zahradě vlastní bazén, že? Ovšem při jeho pořizování je třeba věnovat pozornost také výběru bazénové filtrace a bazénového vysavače. Základním předpokladem pro to, aby vám bazén dobře sloužil a vy si ho opravdu užívali, je totiž především čistá voda v něm. Pojďme si říci, jaké jsou možnosti výběru a podle čeho se rozhodovat.

Bazénové filtrace

Bez kvalitní bazénové filtrace je nemožné provozovat jakýkoliv bazén. Zajišťuje totiž mechanické čištění vody a je opravdu nezbytná. Dokáže odstranit většinu nečistot v bazénu a také díky cirkulaci vody znesnadňuje množení mikroorganismů a plísní, které v kombinaci s bazénovou chemií dokáže zlikvidovat úplně. Při filtraci protéká voda pod určitým tlakem přes filtrační médium, které zachycuje nečistoty, a tím se čistí.

Jaké jsou typy filtrace?

Běžně se používají dva typy filtračních médií – papírová kartuš nebo písek. Kartušové filtrace jsou vhodné pro menší bazény a občasné čištění. Jejich výhodou je nízká cena a tudíž dobrá dostupnost pro všechny. Hlavní nevýhodou je omezená životnost papírové kartuše, která se musí po určité době vyměnit za novou. Písková filtrace je nejpoužívanějším způsobem údržby bazénové vody, protože spojuje hned několik výhod a to dlouhou životnost filtračního média, vysokou filtrační účinnost a snadnou údržbu. Písek většinou stačí vyměnit jednou za tři až čtyři sezóny, jinak se jen proplachuje.

Podle čeho vybírat konkrétní filtrační jednotku?

Jsou dvě hlavní kritéria a to objem bazénu a vzdálenost filtrační jednotky od bazénu. Kartušové filtrace se hodí jen do bazénů s maximálním objemem 15-20 m3, poté by už nestíhaly plnit svou funkci. Při výběru pískové filtrace je důležitým údajem výkon čerpadla. Samozřejmě platí, že čím větší bazén, tím výkonnější čerpadlo je potřeba. Jeho výkon je udáván v počtu metrů krychlových vody, jež proteče filtrací za hodinu. Tyto hodnoty jsou počítány při vodním sloupci 10 metrů. Také v případě, že bude filtrační jednotka umístěna dále jak pět metrů od bazénu, je potřeba volit vyšší výkonnostní řadu než jen vzhledem k velikosti bazénu.

Bazénové vysavače

K odstranění mechanických nečistot, které do bazénu běžně napadají, jsou nezbytným doplňkem bazénové vysavače. Lze je rozdělit do tří kategorií – ruční, poloautomatické a automatické bazénové vysavače.

Ruční bazénový vysavač je pomocí hadice připojen k cirkulačního okruhu bazénu. Je ovládaný pomocí teleskopické tyčky, která se připojí k tělu vysavače. Ruční vysavač vyžaduje vždy vynaložení vaší práce, hodí se proto spíš k čištění menších bazénů.

Poloautomatický bazénový vysavač funguje na základě tlaku filtračního okruhu. Je dobré ho používat ve spojení s pískovými filtracemi, protože vyžaduje vyšší výkon filtrační jednotky. Je ideální pro čištění všech typů bazénů, vysaje bez problémů jejich dno i stěny.

Automatický bazénový vysavač je kategorií pro náročné a to i svou cenou. Zato však zajistí čistotu bazénu nezávisle na bazénové filtraci a cizí pomoci. Je poháněn vlastním motorem a také nasávání nečistot zajišťuje vlastní čerpadlo. Automatický vysavač je řízený elektronickou jednotkou, na které se jednoduše nastaví čas a délka vysávání bazénu. Poté stačí jen propláchnout filtrační sáček.

Dopřejte svému bazénu kvalitní péči a sobě tak skvělé zážitky z koupání. Zmiňované typy bazénových filtrací a vysavačů, ale také bazény samotné a kompletní sortiment příslušenství k nim najdete na www.bazenonline.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..