Výběr správné kliky podtrhne kouzlo dveří i celého interiéru

klika eura Ač je klika téměř nejmenší součástí dveří, je právě ona tím, co je dotvoří do jejich konečné podoby. Vhodným kováním dokonale sladíte dveře se zbytkem interiéru a dáte jim svůj styl. Na výběr je nepřeberné množství různých provedení dveřních kování, nejdříve je tedy potřeba se v nabídce trochu zorientovat. Pomoci vám může například internetový obchod KováníDesign.cz, který má dlouhou praxi v oblasti nabídky dveřních klik a kování, v sortimentu zahrnuje produkty těch nejlepších tuzemských i zahraničních výrobků a navíc vám bude vaše objednávka doručena za nejnižší poštovné ve srovnání s konkurencí. Jak tedy dveřní kliky vybírat? Tady je odpověď na několik základních otázek.

 

Kam je dveřní klika určena?

kovani deoJedná se o interiérové nebo venkovní vchodové dveře? Na tom záleží při výběru materiálu, ale také při volbě bezpečnostních kategorií. Při vstupu z obýváku do ložnice zřejmě nebude potřeba bezpečnostní kování, zato u venkovních dveří jde prakticky o nezbytnost. Aby byl váš dům opravdu bezpečný a vše v něm zůstalo uchráněno před případnými zloději, nevyplatí se šetřit právě na dveřním kování.

 

Jakému typu kování dáváte přednost?

Na výběr jsou dva základní typy. Tím nejběžnějším je štítové kování, kdy je klika umístěna klasicky na štítu společně s otvorem na klíč. Hodí se prakticky kamkoliv a jde o nestárnoucí klasiku. Další možností je rozetové kování, kdy je klika a otvor na klíč každý zvlášť. Rozety můžete zvolit kulaté, oválné nebo hranaté, i toto kování je díky tomu poměrně univerzální a dá se přizpůsobit jakémukoliv vkusu.

 

Jaký zvolit materiál?

Hliníkové kování je velmi oblíbené díky příjemným cenám, ale přitom dostatečné kvalitě. Je vyráběno z hliníku a dalších slitin kovů a vydrží poměrně hodně. Nerezové kliky a kování splňují vysoké nároky na životnost, funkčnost, ale také vzhled. Do historických objektů, srubů, chalup a podobně se velmi dobře hodí kovaná kování, která naplno dokreslí výsledný dojem. Pro náročné je pak určena kategorie luxusních dveřních klik.

 

Je montáž složitá?

kování euraNení, jistě ji zvládne každý. Důležité je však už před výběrem kování změřit rozteč zámku a podle toho zvolit i rozteč kování, musí se shodovat. Vše potřebné k montáži je přiloženo v balení, teď už záleží na typu kování. U rozetového se nejdříve prostrčí čtyřhran zadlabacím zámkem a nasunou se na něj plastové vnitřky. Poté je potřeba si pečlivě označit a vyvrtat dírky na šrouby, vždy použijte vrták o průměru 7 mm. Pak přijdou na řadu plastové části, které se sešroubují přiloženými šrouby. Na ně se ještě nacvaknou kovové části rozet a umístí klika, která se dotáhne červíkem pomocí imbusového klíče. U štítového kování je postup ještě jednodušší. Opět se začíná čtyřhranem, na který se z obou stran nasadí štíty a do zámku umístí klíč kvůli vycentrování kliky. Označí se dírky na šrouby a navrtají vrtákem s průměrem 5 mm nebo méně. Pak se vše upevní přiloženými vruty a nakonec se také dotáhne klika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..