Průvodce fóliemi na okna

Skleněné plochy budov, jako jsou okna, dveře, výplně zábradlí aj. jsou místem, na kterém se toho dá stále dost co zlepšovat. Sklo by mělo být ideálně upravené tak, aby bylo nesnadno rozbitelné, aby případné střepy nikoho nepořezaly, aby sklo zadrželo UV záření, aby mělo tepelně izolační vlastnosti apod. Takové dokonalé sklo by mělo však jeden problém, a tím by byla jeho cena. To je konec konců důvod, proč se takové sklo, byť by se již dnes dalo pomocí nanotechnologií vyrobit, jen tak nevyrobí. Na řadu tedy přicházejí fólie na okna, která dokáží vylepšit určité vlastnosti, v kterých obyčejné sklo dosti pokulhává.

Typy fólií na skla a jejich vlastnosti

Než se pustíme do popisu jednotlivých fólií na skla, je potřeba si říci, že se všechny dělají s UV filtrem, který dokáže ochránit vybavení místnosti před vyblednutím nábytku, textilií, obrazů, plastů a dalších věcí, které se zde nacházejí. A nejde jen o ochranu vybavení, které si můžete koupit znovu, jde i o vaše oči a kůži, pro které není UV záření příliš prospěšné. Tedy už jen samotná přítomnost UV filtru na fólii může být dobrým důvodem, proč si nějakou z následujících fólií vybrat. Navíc instalací jakékoliv z uvedených fólií, v případě rozbití skla, také výrazně omezíte riziko pořezání se střepy.

Bezpečnostní a ochranné fólie na sklo

Tato fólie je vyrobena z několikavrstvého vysokopevnostního polyesterového filmu. Ten dokáže při instalaci na sklo s minimální tloušťkou skla 3 mm, sklu zajistit zvýšenou mechanickou odolnost před vyloupením, prohozením předmětu sklem, výbuchem, nebo náhodným rozbitím. Mimo to instalací fólií při rozbití skla minimalizujete riziko pořezání se. Bezpečnostní fólie je tedy nejvhodnější na hodně exponovaná místa, jako jsou “lítací” dveře, přepážky, střešní okna, skleněné plochy zábradlí aj.

Protisluneční fólie na sklo

Hlavním účelem tohoto druhu fólie spočívá ve výrazném omezení průniku slunečního záření do místnosti. Tím dochází k významným úsporám energií a to jak v létě, tak v zimě. Protisluneční fólie navíc svým vzhledem zatraktivní vzhled budovy, protože se vyrábí ve stříbrné, bronzové, a šedé barvě, s různým stupněm reflexe a různým stupněm prostupu světla. Tuto fólii lze považovat za určitý druh pasivní klimatizace.

Termální fólie na sklo

I když určitě již všude máte vyměněná stará okna za nová plastová, která mají lepší izolační schopnosti, je okno stále místem s nejvyšším prostupem tepla z a do budovy. V zásadě se dá říci, že obyčejná moderní okna mají v zásadě jen lepší utěsnění, než okna stará. A tak se není čemu divit, že teplo stále skleněnou plochou uniká. Tepelnému úniku se dá zabránit instalací termální fólie, pokryté kombinací vzácných kovů a jejich oxidů, která se instaluje z vnitřní strany okna.

Autofólie na sklo

Autofólie se dělí na bezpečnostní a protisluneční. Bezpečnostní autofólie, mají stejné vlastnosti jako již uvedené bezpečnostní fólie. Zajišťují tedy okna hlavně proti rozbití zloději, kteří tak budou mít s vyloupením auta mnohem více starostí.

Sluneční autofólie pak mají za úkol zajistit soukromí. To s sebou přináší i omezení oslnění, zvýšení atraktivnosti automobilu, snížení pravděpodobnosti vloupání a v neposlední řadě, v létě pomáhá fólie také snižovat přehřátí automobilu.

3 comments for “Průvodce fóliemi na okna

 1. 10. 2. 2014 at 4:52 pm

  No, s jistou dávkou šikovnosti se dá zvládnou svépomocí vše, ale ať už se zeptáte kohokoliv, kdo to bude dělat jen za peníze, je jasné, že vám vždy řekne, ať to svěříte nějakému odborníkovi (připravil by se tím o kšecht) 🙂

 2. birkof007
  26. 11. 2013 at 6:33 pm

  Měla byste to zvládnout sama. Nicméně radši se zeptejte přímo v e-shopu.

 3. Lenka
  26. 11. 2013 at 1:10 pm

  Zvládnu to prosím nalepit sama nebo je potřeba odborníka?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..