Má smysl kupovat ebook, když za stejnou cenu lze již dnes koupit poměrně slušný tablet?

S nástupem tabletů se může zdát, že čtečky e-knih (e-book) mají svůj jepičí život za sebou. Je tomu opravdu tak? Má smysl si je pořizovat?

Čtečky elektronických knih mají poměrně hodně těžký život. Jejich cena se ani po dlouhé době moc nesnížila a jejich kvalita je často nevalná. Přesto všechno, čtečky elektronických knih mají právo na život.

Jaký je rozdíl mezi tabletem a e-knihou?

Tablet i e-kniha jsou si na první pohled relativně podobná zařízení, nicméně každé je určeno na něco jiného. Hlavní rozdíl je v použité zobrazovací technologii. Klasická e-kniha, a teď skutečně nemyslím nějaký hybrid, mezi tabletem a e-knihou, má speciální displej, který obsahuje tzv. elektronický inkoust. Ten má oproti LCD displejům tři zásadní výhody. První je ta, že po zobrazení textu již dále nepotřebuje žádnou energii, takže si jednu stránku můžete číst dokola klidně půl roku bez nutnosti dobíjení. Druhá výhoda oproti LCD je špičková čitelnost za jakýchkoliv světelných podmínek. S LCD budete mít problém třeba na slunci. S e-čtečkou rozhodně ne. Navíc, pokud si připlatíte, můžete si koupit e-čtečku s podsvětlením, které vám umožní si číst za úplné tmy. Mimo to, displeje poměrně věrně napodobují papír, takže čtení je opravdu příjemné. Třetí zásadní výhodou je nízká hmotnost. Díky tomu, že tablety jsou žrouty energie, má drtivá většina z nich poměrně velkou a tedy i dost těžkou baterii. Vezměte si třeba iPad. Kdybyste jej používaly jako čtečku knih, budete mít za nějakou dobu problém se zápěstím. E-čtečky, nepotřebují taková kvanta energie, takže jim stačí jen malá lehoučká baterie. Pokud nevěříte, stačí porovnat čísla. iPad 4 generace váží 0,66 kg, zatímco Amazon Kindle 5 jen 0,17 Kg. To je více jak třikrát méně. 170g je trochu těžší sáček bonbonů, zatímco iPad je slušná flákota masa.

Není e-knih pořád málo a vyplatí se to vůbec?

Častou obavou při nakupování e-knihy je obava o množství dostupných elektronických knih na trhu. Přeci jen ne každá kniha lze sehnat v elektronické podobě. Ano, s e-knihy je to sice trochu těžší, avšak na trhu je již poměrně velké množství knih v digitální podobě. E-knihy jsou totiž otázka peněz. Je totiž obrovský rozdíl, máte-li si koupit klasickou knihu za 600 korun a tu samou knihu v digitální podobě za 200 korun. Nehledě na to, že e-knihu můžete mít ihned, na knihu musíte často čekat, nebo jí někde pracně po knihkupectvích shánět. Pokud ovládáte nějaký ze světových jazyků, pak jste šťastní lidé, protože v zahraničí je k dostání mnohonásobně více e-knih než u nás.

Co tedy koupit?

Co si koupíte záleží na vás. Pokud rádi čtete knihy, je pro vás e-kniha určitě lepší než tablet, který je přeci jen více univerzální. Pokud si jen občas něco přečtete, tak spíše asi sáhněte po tabletu. Určitě se je však lepší se vyhnout hybridům e-knih a tabletů, z těch budete spíše rozčarováni, protože nebudou pořádně zvládat ani jedno.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..