Světla využívající LED technologii promění do několika let naše domácnosti k nepoznání

První žárovka světlo světa spatřila v roce 1879, vynalezl jí všem známý Thomas Alva Edison. Od té doby se “téměř nezměnila”. Samozřejmě žárovka prošla určitými technologickými vylepšeními, vzniklo několik druhů žárovek, využívající ke svícení, místo wolframového vlákna, různých druhů plynů, nicméně vydávající v zásadě stále stejné světlo, které se maximálně přibližovalo dennímu světlu. V posledních několika letech se začalo šetřit energií, kterou je stále složitější získávat a tak se objevily úsporné žárovky, do jejichž kategorie se v poslední době čím dál více dostávají LED žárovky, které znamenají po 134 letech první skutečnou revoluci ve svícení, doposavad se totiž v této oblasti dalo hovořit pouze o přirozené evoluci svítidel.

LED všude kam se podíváte

Přestože první LED dioda se rozsvítila již v roce 1962, je její větší využití pro svícení možné až v současnosti, kdy technologie výroby LED diod dosáhla vysokého stupně vývoje. Využívání této technologie pro běžné svícení byla ve větší míře využita až po příchodu vysocesvítivých (supersvítivých) LED diod, které se převážně používají v optických sítích. Dnes již umíme udělat LED diody svítící v nejrůznějších barvách a vlnových délkách. Vzhledem k faktu, že samotné diody jsou velmi levné, a k svícení nespotřebovávají kvanta energie, jako tomu je u žárovek, bylo jen otázkou času, kdy začnou nahrazovat klasická žárovková svítidla. Doba, kdy se začínají ve velkém nahrazovat primitivní zastaralá a neefektivní žárovková svítidla, je již nyní. Dost možná rok 2013 bude znamenat pro LED svítidla velmi významný rok. Totiž, nabídla nejen LED žárovek, ale i svítidel určených pro LED žárovky, se neustále rozrůstá a jejich cena pomalu klesá. Navíc mimo domácnosti dnes již LED diody najdete na každém kroku, počínaje automobily, před semafory, baterky, televize a spoustu spotřební elektroniky.

Jaké jsou výhody LED žárovek?

Největší výhoda je spotřeba a efektivita využití elektrické energie. LED diody negenerují tolik tepla jako běžné žárovky. Dají se velmi snadno regulovat. Jsou velmi malé, různobarevné, vysoce svítivé, generující široké spektrum světla v závislosti na použitém materiálu polovodičů. V neposlední řadě, je životnost LED žárovek udávána v desítkách let.

Díky těmto vlastnostem mohou designeři vytvářet nové druhy moderních svítidel. Například Philips vytvořil řadu svítidel označenou LivingColors. Tato svítidla umožňují vygenerovat díky třem barevným diodám libovolnou barvu světla. Pokud tedy dnes máte chmurnou náladu, můžete si vytvořit jednoduše dotykem nějakou z veselých barev, nebo když vám bude doma zima, můžete si místnost rozsvítit teplou barvou, případně navodit romantickou atmosféru za využití červené barvy apod. Na tomto příkladě jde krásně vidět, že svítidla do budoucna budou více než jen “žluté” nebo “bílé” světlo generující zařízení. LED v brzké době promění naše obydlí v dynamicky se měnící prostory, které budou přesně reagovat na naše požadavky, nálady apod.

Kde lze koupit LED žárovky a LED svítidla?

Pokud vás tato technologie budoucnosti zaujala, nemusíte nutně hned běhat do obchodu. Můžete si širokou nabídku těchto svítidel zakoupit na internetu a to na stránkách Svítidla Světla Osvětlení.cz (Elektro S.M.S. s.r.o.), kde najdete nejen světla využívající LED technologii, ale třeba i klasická nástěnná svítidla, lampičky, stropní světla a mnohé další komponenty za velmi příjemné ceny. Veškeré nabízené zboží si můžete prohlédnout v Českých Budějovicích.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=hAENr3CITtg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..