Pár dobrých rad pro výběr autorádia

Autorádio je pro každého řidiče velký kamarád, který dokáže výrazně zpříjemnit jinak velmi monotónní cestu autem. Existují i lidi, kteří by bez autorádia nebyli schopní vůbec jezdit autem. Správný výběr nového autorádia je tak dobré nepodceňovat, není totiž nic horšího, než rádio, které vás bude rozčilovat a tak zhoršovat vaše jízdní vlastnosti.

[sc:adsense-pod-clankem ]

Před kopí autorádia je potřeba si pořádně uvědomit, co od rádia budete očekávat, a jak ho chcete ovládat. Hned z kraje je potřeba uvést, že pokud vyžadujete zachování ovládání rádia z volantu, tedy pokud ho máte, připravte na redukční kabel několik tisíc korun (2 – 3 tisíce). Taková redukce tak snadno může přesáhnout cenu obyčejného autorádia. Řidiči, proto často od této vymoženosti ustupují.

Další velmi důležitou vlastností je samotné ovládání autorádia. Zde si prosím uvědomte, že budete rádio ovládat za jízdy, kdy se nemůžete moc soustředit na hledání miniaturních tlačítek na ovládacím panelu. Vybírejte si tedy autorádia, která mají velká a přehledná tlačítka.

Podsvětlení tlačítek a displeje je také potřeba se věnovat, zejména pokud si vybíráte autorádio, které má velký grafický displej. Moderní autorádia často umožňují měnit takřka libovolně barvu podsvícení. To je dobré pro sladění autorádia s interiérem automobilu. Nekoukejte tedy při výběru na barvu základního podsvícení a zjistěte si, zda-li lze změnit. Na tomto místě je ještě potřeba zmínit možnost regulace jasu podsvícení, kterou oceníte večer u plně grafických displejů. Je totiž velmi nepříjemné, když vám večer rádio rozsvítí celé auto.

[sc:adsense-pod-clankem ]

To jestli má mít rádio CD/DVD přehrávač je na vás. CDčka moc lidí dnes již nepoužívá, takže zde je to jen na vás. Avšak USB konektor pro připojení USB disku je dobré v autorádiu mít. Tento konektor se dnes řeší dvěma způsoby. Jednak konektorem na ovládacím panelu, nebo extra kabelem, který se nejčastěji instaluje do přihrádky spolujezdce. Zde opět záleží na tom, co se vám bude více líbit. USB flash disky se dají koupit tak titěrné a přitom s takovou obrovskou kapacitou, že když vám spadne na zem, budete mít co dělat, abyste ho našli. Máte-li iPod, zkuste se podívat po autorádiu s možností jeho připojení, budete mile překvapeni.

O samotném výkonu autorádia není třeba nijak moc filozofovat, rozdíl mezi 4x45W, nebo 4x50W stejně většina řidičů nepozná, samozřejmě, pokud jste audiofilové, kteří jsou ochotni investovat do autorádia desetitisíce, pak si vyberte samozřejmě co nejvyšší výkon. Audiofilové totiž vědí, že velký výkon nutně nepotřebují pro pořádání diskotéky, ale na zlepšení kvality reprodukce. Moderní rádia umožňují připojení externího zesilovače, který se připojuje přes RCA konektor, který budete potřebovat.

Ochrana autorádia je také důležitý faktor pro výběr, i když moc velký význam zas tak moc nemá. Profesionál softwarové ochrany dokáže obejít a tak je nejčastěji ochrana řešena pomocí odnímatelného panelu, který si máte nosit domů.

Umožňuje-li vaše auto instalaci 2-DIN rádia, a chcete-li třeba doinstalovat zadní kameru, nebo na autorádiu koukat na filmy a máte-li dost peněz, pak se podívejte po 2-DIN verzích, které jsou dvakrát vyšší než běžné 1-DIN rádia. Budete překvapeni, co všechna taková rádia umí.

Tip 1: Pokud hledáte kvalitní dobré autorádio, zkuste autorádia Kenwood, jsou to dobrá rádia, která se dají pořídit za pěkné peníze.

Tip 2: Pokud si koupíte auto hifi rádio, které bude mít jiné konektory, pro připojení, nezoufejte, dají se sehnat různé redukce.

Tip 3: Žijeme v digitálním věku, zkuste se poohlédnout po nějakém autorádiu s digitálním tunerem, nebo s internetovým připojením pro přehrávání internetových rádií. Taková rádia se sice aktuálně takřka nedají sehnat, avšak časem kdo ví, třeba se konečně stanou běžnou výbavou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..