Jak správně koupit tablet tak, abyste s ním někomu nezkazili radost?

Tablety jsou současným technologickým fenomén. Jde na nich krásně vidět, jak se technika posouvá směrem k uživateli a to je velmi dobře. Klasické stolní počítače jsou v mnoha domácnostech již nahrazeny notebooky a k těm nyní přibyl i jejich menší a mobilnější bratříček tablet.Je to dobrý pomocník hned z několika důvodů. Jednak se s ním dá snadno pracovat i terénu, (nemusíte otevírat víko, a je lehčí) a je také rychleji připraven k práci a vždy po ruce. Máte-li v tabletu GSM modul, můžete z něj navíc surfovat na internetu kdekoliv je mobilní signál, který je dnes téměř všude. Dokonce tablety šetří elektrickou energii. Nemusíte totiž kvůli serfování na internetu pouštět “velký” počítač, který má větší spotřebu.

Nekupujete ty nejlevnější tablety

Většina výrobců výpočetní techniky si chcete líznout smetany současného trendu a tak se na trhu se v poslední době objevilo spousta tabletů. Většina z nich však nejsou moc kvalitní. Pořídit si tablet je dnes otázka často i méně než 2.000 korun. Za tuto cenu však nečekejte nic extra.

Jak vybrat kvalitní tablet?

Koupi tabletu je potřeba rozdělit do dvou kroků. V prvním si určete, který operační systém chcete používat. Na výběr jsou čtyři. První, nejrozšířenější je Android do Googlu, dále iOS od Apple, Windows od Microsoftu a pak v těch nejhorších případech nějaký vlastní noname operační systém.

 • Android se vám bude hodit, zejména pokud aktivně využíváte služeb Googlu. Ten ocení zejména ajťáci a různí geekové. Většina programů je zdarma, avšak jejich kvalita je často pochybná a navíc zde existuje dost potenciálně škodlivých aplikací. Samotný systém Android je však skutečně velmi dobrý a umí hodně věcí.
 • iOS budou vyhledávat majetnější lidé, kteří požadují to nejlepší a ti co vyžadují kvalitu bez kompromisů. Bohužel iOS u nás není moc rozšířený a je nekompatibilní s u nás rozšířeným Windows. Nicméně není třeba se ho bát. Není problém tablet s iOS připojit na počítač s Windows. Stačí nainstalovat dodávané ovladače a programy. Obecně produkty od Apple jsou absolutní špička, takže nic lepšího koupit nelze. Fo je fakt, a jste zastánci jakéhokoliv systému. Mimochodem myšlenka tabletu vznikla již někdy v osmdesátých letech v hlavně zakladatele Apple, Steva Jobse.
 • Windows budou vyhledávat lidé, kteří vyžadují absolutní kompatibilitu se svým počítačem, na kterém mají také Windows. Ve verzi 8, která se nejčastěji do tabletů dává, se jedná o velmi kvalitní řešení. Není důvod se tohoto systému v tabletu jakkoliv bát. Uživatelé na tablety s Windows 8, reagují velmi pozitivně.
 • Tablety s noname systémy nedoporučujeme používat.

Druhý krok při výběru je výběr hardwaru tabletu. Laicky řečeno, to fyzické co držíte v ruce. Známých zavedených značek jako Samsung, Google, Asus, Toshiba, Apple, Motorola, Sony apod. není třeba se bát. Tyto firmy vyrábí kvalitní hardware, s kterým byste neměli mít žádné problémy. U méně známých asijských značek si dejte pozor. Zejména u těch nejlevnějších za cenu pod 5.000 korun. Pod tuto cenu totiž žádná ze známých zavedených značek v podstatě nic neprodává. Pokud si přesto chcete koupit nějaký levnější tablet najděte si ho na serveru Heuréka.cz, kde jsou často recenze od uživatelů. U levnější jsou zde často zmíněny problémy s dotykovou obrazovkou, což je u tabletu zcela zásadní problém.

 • To jestli má tablet jedeno, nebo více jádrový procesor, nemusí běžný uživatel řešit. Zpravidla je výkon dostatečný. Pokud však chcete na něm hrát hry, je potřeba si pohlídat grafický akcelerátor, případně samotný procesor.
 • Ve všech případech by měl mít tablet bezdrátovou síť Wi-Fi a v lepší případě GSM modul. Přítomnost bluetooth moc důležitá, spíše je to milý doplněk.
 • Ohlídejte si také slot pro rozšiřující karty. Ten se vám bude velmi hodit.
 • U integrované webkamery požadujte automatické ostření. Bez automatického ostření je zcela k ničemu!
 • Hlídejte si také přítomnost 3,5mm konektoru, pro připojení sluchátek. USB sluchátka jsou většinou jen pro zlost.
 • Pokud vám to finance dovolí, požadujte co největší rozlišení displeje.
 • Přítomnost GPS je fajn, ale není to podmínka. GPS moduly mají dnes všechny chytré mobily, takže není nutné na ní trvat.
 • Pokud má tablet stylus (pero pro psaní), není to od věci. Ne vše se totiž prsty dá snadno dělat, proto se Samsung k němu vrátil.

Tolik asi k výběru tabletů. Nejjednodušší pravidlo je cena. Pokud tablet bude stát nad 5.000,-Kč, kupujete velmi pravděpodobně kvalitní přístroj se vším co má mít. Máte-li dotazy, klidně se ptejte.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=woOKXoFZveo

httpvh://www.youtube.com/watch?v=GHPJdqgsJ9g

httpvh://www.youtube.com/watch?v=iB5txqIl8jQ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..