Krátký, ale o to užitečnější, průvodce světem dětských autosedaček

Autosedačky nekupujete pro své děti, protože je to povinné, ale především protože, je chcete ochránit před autonehodou, v které by jednak mohli zemřít, a nebo mít celoživotní následky. Takové následky si pak vyčítá člověk celý život. Rodinu trauma často natolik zasáhne, že ne v jednom případě se rozpadá a péče o postižené dítě stojí často stovky tisíc korun, nehledě na utrpění, které dítě celý život následně prožívá. Pokud si říkáte, že máte bezpečné auto, tak si uvědomte, že i když budete jezdit v gigantickém obrněném terénním Hummeru, pořád si může dítě poškodit krční páteř při prudkém nárazu, nebo brzdění. Proto, je potřeba si vybrat správnou autosedačku, správně ji do auta nainstalovat a vždy se řídit pokynu v manuálu.

Podle čeho vybrat autosedačku?

Hned ze začátku je potřeba zmínit několik nejdůležitějších faktů. Autosedačku je potřeba kupovat vždy přesně na aktuální tělesné dispozice dítěte. Nejdůležitějším faktorem je hmotnost, a ne výška dítěte. Pozor však na to, aby hlava dítěte nepřesahovala hlavovou opěrku autosedačky. Nekupujte si větší autosedačku tzv. “do budoucna”. Berte to jako fakt. Má-li být autosedačka při nehodě k něčemu dobrá, musí dítěti padnout jako ulitá, a ne být o deset centimetrů větší, než by měla být. Pokud to jen trochu jde. Nekupujte si použité neznámé autosedačky. Důvodem mohou být skryté vady, které snižují jejich bezpečnost. Bourané auto si taky přeci jen tak nekupujete, protože může mít poškozené deformační zóny, o kterých nevíte. Autosedačku si můžete od někoho vzít, pouze pokud máte v toho člověka důvěru a jeho ujištění, že autosedačka nebyla nikdy vystavěna nehodě, nebo přílišnému namáhání. Na toto vždy pozor. Opět opakuji, že autosedačku nekupujete protože je to povinné, ale protože chcete ochránit to nejcennější co v životě máte, své dítě.

Dalšími faktory určující výběr autosedačky jsou možnosti vašeho auta. Pokud vaše auto disponuje systémem IsoFix, můžete si koupit sedačku, která je s tímto systémem kompatibilní. IsoFix je skvělá věc, protože umožňuje snadno a rychle uchytit autosedačku do kotvících kolejniček na zadních sedačkách. Odpadá vám tak nutnost sedačku přichytit pásy, které jak se zjistilo, většina lidí neumí správně používat.

Vždy při nákupu trvejte na nákupu pouze certifikovaných autosedaček. Samotný nákup dělejte pouze u důvěryhodných prodejců. mezi takové patří třeba obchod Babapark s.r.o., který má kamenné prodejny v Praze a Brně, kde si můžete sedačky snadno vyzkoušet a zeptat se vyškoleného personálu, nebo pokud patříte mezi zkušené uživatele, si můžete koupit autosedačku přímo v jejich e-shopu.

Dvě rady na závěr. 1) Vždy si instalaci dětské autosedačky dopředu v klidu vyzkoušejte. Správná instalace není vždy zcela snadná, takže ve spěchu  pak snadno něco uděláte špatně, což může mít katastrofické následky. 2) Pamatujte, že do 13kg hmotnosti dítěte nesmí být autosedačka na sedačce s airbagem. Pokud jí na toto místo dáváte, nezapomeňte airbag vypnout. Airbagy jsou při kolizi vystřelená velmi rychle a malé dítě by jejich náraz nemuselo přežít. Vždyť i dospělému člověku, za určitých okolností, může airbag zlomit vaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..