Fotopasti pomáhají chránit majetek, stejně tak i monitorovat pohyb zvěře

Potřebujete někoho “chytit na špačkách” a zjisti tak, kdo vám pravidelně vykrádá chatu, kdo neustále rdousí vaše slepice, nebo kdo neustále dokola sprejuje na zeď grafity? Nebo třeba potřebujete monitorovat pohyb zvěře v revíru? Pak se vám budou dozajista hodit tzv. fotopasti, které budou trpělivě čekat třeba i rok na ten správný moment, kdy se objekt vašeho zájmu dostane do jeho hledáčku.

“Pozor, nevyletí ptáček!” Aneb co je to fotopast?

V jednoduchosti řečeno, je fotopast fotografické zařízení, které je uzpůsobené pro tiché a neviditelné focení v úhlu až 100 stupňů, případně natočení krátkého 1minutového videa, i za úplné tmy. Toto zařízení se instaluje na místo, odkud je jednak dobrý výhled, a pak také kde je fotopast v bezpečí. To platí zejména v případe, že fotografujete lidi. Ti by si v určitém nevhodném okamžiku, i když je to málo pravděpodobné, mohli fotopasti všimnout a odcizit jí, což je nežádoucí.

Jak fotopast funguje?

Princip je v zásadě jednoduchý. Past funguje na principu detekce tepelného (infračerveného) pohybu pomocí tzv. PIR čidla, které se o detekci stará. V momentě kdy je tepelný pohyb detekován, dojde ke spuštění fotoaparátu, který buď udělá fotku, nebo nahraje krátkou video sekvenci. V noci ještě navíc dochází k osvícení scény neviditelným infračerveným světlem, stejně jako to dělá třeba vaše kamera s nočním viděním. Video nebo obrázek, je pak následně uložen na paměťovou kartu, případně u dražších modelů může být po instalaci SIM karty ihned odeslána MMS se získaným záběrem třeba právě na váš telefon.

Fakta o fotopastech

Fotopast dokáže zaznamenat pohyb až na vzdálenost 15 metrů a udělat fotografii ve vysokém rozlišení přesahující i více jako 10 MPix, záleží na druhu pasti. Je standardně napájená bateriemi, které ke kterým lze připojit solární článek, a tím prodloužit dobu fungování až na jeden rok. Všechny fotopasti mají větší či menší displej, na kterém si můžete výsledek prohlédnout. Fotopast lze provozovat v teplotním rozsahu od -20 stupňů do +60 stupňů Celsia. Pokud plánujete past používat v mezních teplotách, je potřeba jí vybavit kvalitními bateriemi, které zvládnou fungovat v požadovaných teplotách.

Pro koho se fotopasti hodí?

Jednoduše pro každého, kdo potřebuje udělat fotografie nebo video bez vyrušení osoby nebo zvířete. Nejčastěji je využívají myslivci, policie, celní úřad, města, záchranné složky apod.

Jaké jsou nejznámější fotopasti?

Mezi nejznámější patří fotopasti ScoutGuard, které dokáží fungovat jako bezpečnostní kamery nebo lovecké kamery. V České republice je oficiálním distributorem těchto pastí je firma BUNATY s.r.o., sídlící v Pardubicích. Jejich produkty naleznete na stránkách e-fotopast.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..