Stará elektrozařízení nepatří do popelnice

Již pryč jsou časy, kdy jste si koupili elektrický výrobek a ten vám vydržel desítky let. Dnes již tomu tak není. Je to dáno hlavně nízkými cenami, dovozy v Číny apod. Zkrátka a jednoduše žijeme v konzumní společnosti, jejíž vedlejší produkt je enormní množství odpadu. A to i elektroodpadu, který se dá stejně jako před lety dobře recyklovat. No, a protože je odpadu hodně, je dobré více recyklovat a nepohazovat recyklovatelný elektroodpad vedle popelnice. Naštěstí si stále více lidí uvědomuje, že recyklovat je potřeba. Díky tomu je Česká republika v recyklaci elektroodpadu na předních místech ve světě.

Proč recyklovat?

Na otázku proč recyklovat, lze odpovědět zajímavou otázkou. Kolik si myslíte, že je potřeba vytěžit primárních surovin na jeden kilogram zlata, železa nebo mědi? Pro získání 1 kg zlata je potřeba vytěžit 240 miliónů nerostných surovin, na 1 kg železa je potřeba 200 kg surovin a pro získání 1 kg mědi je zapotřebí 200 kg surovin. To jsou velmi zajímavá čísla, že? Zkuste si toto někdy uvědomit, až si půjdete koupit novou ledničku, počítač, televizi nebo jiné elektrospotřebiče. Protože, se toho hodně dováží z Číny, tak si ještě uvědomte, že zboží musí urazit letecky vzdálenost desítek tisíc kilometrů. Na jednu stranu buďme rádi, že se hodně elektrických spotřebičů vozí z Číny, což šetří naše zdroje a přírodu, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že si všichni “hrajeme na jednom pískovišti”.

U recyklace je potřeba zmínit také fakt, že elektrospotřebiče můžou obsahovat toxické látky, které ničí přírodu. Tyto látky je potřeba ekologicky zlikvidovat. Proto, až budete likvidovat třeba ledničku, uvědomte si, že její chladící soustava obsahuje různé technické tekutiny, které mohou ničit přírodu. Mimochodem, starý elektroodpad je v případě, že si koupíte jiný nový přístroj od vás povinen zdarma odebrat a ekologicky zlikvidovat obchod v němž si zboží koupíte.

Zajímavosti o recyklaci

Věděli jste, že v průměru je člověk ochoten za sběrným dvorem urazit zhruba 1,5 km? Nebo, že většinou elektroodpad vrací člen rodiny, který přináší do rodiny nejvíce peněz? Víte také, že elektrický spotřebič lze často až z 90% recyklovat?

Kde jsou sběrné dvory?

Předpokládejme, že jste se rozhodli, neznečišťovat nejen okolí svého bydliště, ale i šetřit přírodu. Kam však odvést elektroodpad? Ideálně do sběrných dvorů ELEKTROWIN a.s., které najdete téměř v každém městě. Společnost ELEKTROWIN a.s. založili malý i velcí výrobci domácích elektrospotřebičů. Akcionáři společnosti jsou firmy jako ETA a.s., BOSH, Gaggenau, Siemens, Fagor, ELECTROLUX s.r.o., MIELE s.r.o., Philips Česká republika s.r.o. a mnozí další známí výrobci elektrických spotřebičů.

Buďte prosím ohleduplní k životnímu prostředí a recyklujte nejen staré elektrospotřebiče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..