Má smysl kupovat tablet, aneb krátký průvodce světem tabletů

Tablet, fenomén současnosti, jehož výroba nejednomu výrobci posunula akcie o pár bodů nahoru, není jen nějaká plácačka na mouchy, jak v vidět v jedné vtipné reklamě na iPad od Apple. Tablet je totiž velmi efektivní pomocník, který ocení nejen techničtí nadšenci, ale i běžní uživatelé.

Co je vlastně tablet?

Pojem tablet se laikům může zdát trochu zmatený, zejména po shlédnutí série reklam od T-Mobile, v kterých si hrají se slovem tablet, tablety apod. Co to tedy vlastně je? Pro laickou definici se nabízí dva pěkné popisy. a) Tablet je malý placatý počítač b) Nebo také přerostlý mobilní telefon. Obě definice jsou v zásadě správné, protože rozdíl mezi mobilním telefonem a tabletem je v nejvyšších verzích pouze ve velikosti. To platí zejména o tabletech iPad, které mimo jiné obsahují i nejmodernější ultra rychlé 4G LTE modemy.

Tablet nebo mobil?

S ohledem na skutečnost, že tablet a mobil jsou v zásadě to samé, naskýtá se otázka, jestli není lepší mít pouze mobilní telefon, který bude suplovat tablet. Odpověď vychází z toho k čemu tablet určený. Tablet totiž je mezičlánek mezi notebookem a mobilem. Ani sebelepší notebook nemůžete jednoduše vzít do jedné ruky a ihned s ním začít pracovat ve stoje. Klávesnice u notebooků totiž práci v terénu (ne doma u stolu, ale třeba doma v kuchyni) značně znepříjemňuje. Mimo to jsou lepší notebooky poměrně drahé. U mobilních telefonů na druhou stranu je problém v jejich displeji, který je limitovaný velikostí. Sice si můžete koupit drahé pádlo Samsung Galaxy S3, ale to vám bude při pohybu vadit. Mimo to, pořád se s displejem bude špatně pracovat.

K čemu je tedy určen tablet?

Tablet je určený k snadnému prohlížení internetových stránek, a k převážně jednoduché práci (i když pro tablety existuje program na stříhání videa) v podobě napsání dopisu, emailu, hraní her, nakupování, jako pomocník v terénu (na stavbě, v provozu, na dovolené apod.). Konkrétní příklad je třeba s dovolenou. čím dál více památek nabízí možnost stáhnutí si interaktivní navigace po památkách apod.

Je tablet vhodný pro děti?

Ano tablet je vhodný i pro děti, ačkoliv až od určitého věku. Na lepších školách je dokonce používají i jako náhradu učebnic a poznámkového sešitu. Školy totiž zpravidla vítají interaktivitu tabletů, s kterými lze pracovat jednoduše dotykem, bez potřeby fyzické klávesnice.

Nahradí tablet e-book (elektronická čtečka knih)

Dle našeho názoru jsou elektronické čtečky knih slepou vývojovou cestou. E-booky totiž mají jedinou výhodu a tou je vý

drž baterií, které stačí nabít jednou za několik týdnů. Jinak jsou e-booky neohrabané, nevzhledné, nepraktické, drahé, pomalé a v neposlední řadě nekompatibilní. Ty lepší se pak stejně snaží přiblížit tabletům, takže pokud uvažujete o elektronické čtečce knih, kupte si raději tablet.

Jaký operační systém si vybrat?

Na tuto otázku se špatně odpovídá. Zde záleží co máte rádi. V zásadě je možné mít tablet s Windows, Androidem nebo iOS od Apple. Každý z uvedených systémů má své vlastní zastánce, kteří za ně položí život. Pro snadnější rozhodování je dobré dodat, že ani jeden operační systém není bez chyb a svých charakteristických omezení. na druhou stranu, kdo chce kompatibilitu, kupuje tablety s Windows, kdo prestiž tablety od Apple, a kdo chce mít nainstalovaných milion levných aplikací a her, pak volí Android. Nejlepší asi je, mít stejný systém, jako máte v mobilu.

Jaký tablet si vybrat?

 

Tabletů je na trhu velmi mnoho typů a výrobců možná ještě více. To jestli si vyberete tablet značky Acer, Apple, Samsung, Goclever, Asus, Apple, Google aj, záleží především na tom, co se vám líbí a co vám dovolí vaše peněženka, případně záleží na sympatiích  té či oné značce. Doporučujeme však nekupovat to nejlepší co se dá koupit. U tabletů sledujte hlavně velikost RAM, které by ideálně mělo být více jak 1GB. A minimálně 8GB interní paměti, kterou nezle vždy rozšířit.

Pokud máte nějaký dotaz na tablety, klidně se ptejte.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=btfbIVGES1I

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..