Štípačka dřeva je bezpečnější a efektivnější nástroj než sekera

Štípačky dřeva na první pohled mohou pro člověka zvyklého štípat dříví sekerou celý život jako poněkud bizarní pomocník, který je jakoby z jiného světa. To platí pouze při prvním setkání v prvních několika minutách. Brzy totiž i ten nejzavilejší příznivec štípání dřeva sekerou zjistí, že se jedná po skvělého pomocníka, který není v základním provedení o moc dražší než kvalitní sekera a přitom vám ušetří čas a zdraví. Abyste pochopili rozdíl mezi štípáním dřeva sekerou a elektrickou štípačkou, je potřeba uvědomit si jak vlastně takové štípání probíhá.

Štípání dřeva sekerou

Sekera je jednoduchý nástroj, na kterém toho v současnosti není již moc co zlepšovat. Protože neobsahuje žádné pohyblivé části, které by se mohly poškodit, vydrží vám zpravidla při správném zacházení celý život. Práce s ní je jednoduchá. Stačí sekeru zvednout nad hlavu a udeřit s ní následně do sekaného předmětu, zpravidla polena. Je to skutečně snadné. Tento možná i tisíce let starý nástroj má však pár much. Jednak sekeru musí ovládat člověk, který je schopen zasáhnout poleno. Na to je potřeba šikovnost a často i fyzická síla. Dále pak je nutné mít sekeru v provozuschopném stavu. Tím se myslí to, že topůrko musí být v pořádku, ostří musí být nabroušené a čepel připevněná tak, aby při sekání nikam neodlétla. Pokud tedy neumíte zacházet se sekerou a pokud jí máte ve špatném stavu, nejen že pravděpodobně nenaštípáte dřevo, ale dost možná i někomu ublížíte.

Štípání dřeva se štípačkou

Štípačka je oproti sekeře sofistikovanější nástroj, který v zásadě napodobuje její sekání. Avšak nebojte, štípačka nemáchá mechanicky sekerou. Štípačka totiž na dřevo vyvíjí čepelí silný tlak. Přitom ta nejlevnější za cenu kolem 4 tisíc korun, zvládne vyvinout tlak 4 tun, a to je pořádný tlak. Na obsluhu štípačky nepotřebujete téměř žádnou fyzickou sílu, a ani žádnou extra šikovnost. Přitom se štípačkou lze bez problémů naštípat až 100 polen za hodinu, bez výrazné námahy. Skvělé také je to, že oproti sekeře může štípačka zpracovávat i poměrně velké kusy dřeva (pro běžné je horizontální a pro větší pak vertikální štípačka). Přitom štípání, pokud dodržujete bezpečností pokyny, je výrazně bezpečnější než při sekání sekerou, která vám dokáže vyletět z ruky raz dva. Abychom jen štípačky nechválili, mají jeden nedostatek. Tím nedostatkem je nutnost přítomnosti elektrické energie. Pokud však máte třeba na chatě benzínový generátor elektřiny, který se dnes dá sehnat za pěkné peníze, není co řešit.

Kdo je vítězem?

Jednoznačně štípačka dřeva. Práce s ní je rychlejší, bezpečnější a jednodušší. Oceníte jí zejména pokud jste milovníci krbů, které nebaví trávit víkendy na dvorku sekáním dříví sekerou, starší lidé, nebo třeba slabší žena někde na samotě. Dále pak při přípravě dříví na zimu, kdy oceníte rychlost a snadnost štípání nejvíce.

Kde si lze koupit cenově dostupné a kvalitní štípačky dřeva?

Začít můžete třeba v e-shopu levneELEKTRO.cz, kde si můžete vybrat z několika desítek druhů štípaček od malých štípaček, až po velké profesionální, které si poradí i s pořádným dřevem. Výhoda tohoto e-shopu je v tom, že se jedná o zavedený a známý obchod, takže se nemusíte nákupu bát. Mimo to, si štípačku můžete zakoupit na splátky. Pořídit si jí tedy může opravdu každý, kdo má o štípačku zájem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..