Není poslední akce české obchodní inspekce zaměřená na e-shopy trochu přehnaná?

Před pár dny se médii prohnala zpráva o tom, že Česká obchodní inspekce zkontrolovala něco kolem 500 e-shopů. Během této akce velká část e-shopů dostala nějakou formu pokuty za špatné, nebo chybějící obchodní podmínky. Další e-shopy dostaly pokutu za klamání zákazníka a podobné záležitosti. Přestože, je dobře, že ČOI kontroluje i e-shopy, položme si zpětně otázku, je tento postup efektivní?

Mají skutečně obchodní podmínky nějaký smysl?

Ano, i ne. Ruku na srdce, kdo kdy z Vás je skutečně četl do konce? Často je to jen změť rádoby právnických termínů, kterým stejně zákazníci nemají moc šanci porozumět. Navíc jsou to většinou podle nějaké šablony špatně okopírované texty. Popravdě obchodní podmínky neshledávám jako bezvýhradnou nutnost. Proč? Jednak jejich přítomnost na stránkách Vám nezaručuje, že se obchodník podle nich bude skutečně řídit třeba při reklamaci, a pak také kde je uvedeno, že si obchodník dodatečně podmínky neupraví? S objednaným zbožím přeci nedostáváte kopii odsouhlasených podmínek. Z toho důvodu, je zde zákon, který jasně říká, že zákazník má právo u zboží objednaného po internetu jej do 14 dní od doručení vrátit bez udání důvodů apod. U reklamací to platí stejně. Pravidla jsou jasně daná. Když si jdete koupit něco do obchodu, tak taky nikde neodsouhlasujete obchodní podmínky. Maximálně dostanete záruční list.

Celý humbuk kolem kontrol e-shopů mi připadá přehnaný a zbytečný. Mimo to, je velký problém zjistit, co vlastně vše má v obchodních podmínkách být. Místo pokut by bylo lepší, kdyby ČOI uspořádala pro vlastníky problémových e-shopů povinný placený kurz, v kterém by vše polopatě vysvětlili a umožnili tak obchodníkům napravit své chyby. Ona vůbec nějaká osvěta chybí. Když má problém zákazník, má se kam obrátit, ale když má problémy obchodník musí si poradit většinou sám.

Pokud tápete, podívejte se na stránky ČOI do sekce “Podnikatel”. Najdete tam důležité základní informace.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..