Opalování a opalovací krémy. Jak to s nimi vlastně je?

Názory na opalování se v průběhu let stále mění. Dříve opálená pokožka symbolizovala chudobu, protože chudý člověk musí pracovat, následkem čehož se nutně vystavuje slunečnímu záření. Dnes již toto neplatí, občas je to tak trochu naopak. Práce se převážně přesunula do továren a kanceláří, takže bledá kůže je dnes spíše symbolem chudoby. Ať vyznáváte jakýkoliv postoj k opalování, jedno nelze přehlédnout. Při opalování dochází v kůži k tvorbě důležitého vitamínu D, který tělo samo neumí vyrobit.

Proč se opalovat?

Jak již bylo zmíněno, opalováním si naše tělo vyrábí vitamín D, který je pro nás velmi důležitý. Pomáhá nám totiž udržovat naše kosti a zuby silné a nepoškozené, protože reguluje množství vápníku a fosforu v těle. Dále nám vitamín D pomáhá v boji proti infekčním a respiračním onemocněním a pomáhá nám udržovat zdravý nervový systém. Dostatečné množství tohoto vitamínu pomáhá jako prevence proti některým druhům rakoviny, napomáhá diabetikům zajišťovat dostatek inzulínu a zabraňuje osteoporóze. Mimo to, má dostatek slunečního světla pozitivní vliv na naší náladu, protože zabraňuje depresím. Nakonec také je hezké mít opálenou pokožku, která symbolizuje zdraví.

S opalováním to však není tak snadné. Jednak asi všichni víte, že je v ozónové vrstvě “díra”, přes kterou k nám proniká zvýšené množství ultrafialového záření, které je pro nás zdravé pouze v omezeném množství.

Ozónová díra

Ozónová vrstva chrání naši planetu před ultrafialovým zářením z vesmíru. Bohužel naším vlivem jsme jí poškodily, takže je nyní v ní tzv. “díra”, což je ztenčená část, která je poměrně velká a přes kterou k nám pronikají škodlivé vysokoenergetické paprsky – fotony. O tom, jestli došlo k poškození ozónové vrstvy naším vlivem, se spekuluje, nicméně je nepopiratelné, že například díky vypouštění freonů (viz. ledničky) skutečně dochází k blokování tvorby ozónu v ozónové vrstvě. Ať už jsme ozón poškodili nebo ne, ozónová díra zde je a je potřeba s ním při opalování počítat.

U ozónové vrstvy je dobré si vysvětlit jaký je rozdíl mezi UVA a UVB zářením, před kterými nás chrání opalovací krémy. Zásadní a jediný rozdíl mezi UVA a UVB zářením je v rozdílu vlnových délek záření. UVA obsahuje dlouhovlnné, tzv. černé světlo, UVB pak středněvlnné světlo a UVC pak krátkovlnné světlo. UV záření se ještě dále dělí, avšak z hlediska biologických účinků nás zajímá jen UVA, UVB a UVC záření, proti kterému krémy nechrání.

Typy kůže

V zásadě rozlišujeme čtyři fototypy podle množství melaninu v kůži.

  • I – citlivá – vždy zrudne a nezhnědne – keltský typ – délka slunění max. 10 minut
  • II – citlivá – vždy zrudne a málo hnědne – evropan se světlou kůží – délka slunění max. 20 minut
  • III – normální – občas zrudne a dobře hnědne – evropan s tmavou kůží – délka slunění max. 30 minut
  • IV – odolná – nezrudne téměř nikdy – středomořský typ – délka slunění max. 40 minut

Venku ve stínu jsou uvedené doby zhruba dvojnásobné. Protože není snadné vždy dodržet doporučené maximální doby slunění, je dobré nevystavovat se slunci mezi 11 a 15 hodinou a vždy používat opalovací krémy (UV záření prochází i přes mraky), sluneční brýle a sledovat hodnoty UV indexu. Nesmíte také zapomenout, že je dobré nechat pokožku na slunce zvyknout, jinak se rychle spálíte.

Opalovací prostředky

K opalování dochází při průniku ultrafialového záření do kůže. Jak již bylo uvedeno, není zdravé pokožku vystavovat bez ochrany slunečnímu záření. Proto je potřeba vždy používat sluneční krémy nebo spreje. Vývoj opalovacích prostředků v poslední době zaznamenal obrovský pokrok. Kvalitní opalovací spreje, např. Daylong, vydrží na pokožce celý den, protože jsou extrémně odolné, zpravidla je tedy stačí nanést jen jednou. S řadou těchto přípravků se můžete celý den koupat a to i v slané vodě, takže jim nevadí ani pot. Proti UVA a UVB záření chrání okamžitě. Před koupáním je potřeba však pár minut počkat, než se krém naváže v povrchových buňkách kůže. Aby se dosáhlo omezení alergických reakcí, není většina kvalitních opalovacích krémů parfémovaná. Mimo to, často obsahují třeba Aloe Vera, které hydratuje pokožku, vitamín E, který představuje přírodní ochranu proti volným radikálům, minerální filtry apod. Záleží na typu opalovacího prostředku.

SPF faktor

Zkratka SFP znamená – Sun Protection Factor a určuje, jak dlouho lze zůstat na slunci, než dojde ke zčervenání pokožky. Samozřejmě s ohledem na fototyp pokožky. Pokud tedy jste typ III a použijete krém s SFP 10, můžete zůstat na sluníčku 300 minut. S faktorem 20 pak 600 minut atd.. Protože SPF faktor není lineárlní, ale exponenciální, není rozdíl v propustnosti UV záření velký. U SPF 30 je to asi 3,3% propustnosti a u SPF 50 pak asi 2% propustnosti UV záření.

Jaký krém si vybrat?

Výběr opalovacího krému by se měl řídit SPF faktorem, typem Vaší kůže a místem, kde budete vystaveni slunečnímu záření. Ochranné faktory obsažené v krémech se dělí na chemické a fyzikální. Chemické pohlcují UV záření, zatím co fyzikální je odráží, a proto jsou vhodné pro děti. Kojenci a malé děti by neměli být vystaveni přímému slunečnímu záření vůbec.

Jaké opalovací prostředky jsou kvalitní?

Kvalitní prostředky na opalování nejsou jen jednoduše dražší krémy, nebo spreje s vyšším SPF faktorem, jak si asi mnozí myslí. Tyto opalovací krémy jsou výrazně šetrnější, než obyčejné krémy, jsou vyrobeny nejmodernější technologií, mají protirakovinné účinky, dodávají pokožce vitamíny a hydratační látky, nezanechávají na pokožce mastné nebo bílé filmy a vydrží velmi dlouho na pokožce.

Výčet vlastností různých krémů by byl velmi dlouhý, proto je zde pro Vás připraveno pár odkazů na ty současné nejkvalitnější krémy na opalování.

Doporučené krémy na opalování:

Rada na závěr. Bylo zjištěno, že si lidé nanáší na pokožku zhruba polovinu doporučeného množství opalovacího krému než by měli. Před aplikací krému si tedy přečtěte příbalový leták a držte se jeho pokynů. Nezapomeňte taky, že se opálíte i pod vodou, takže je lepší kupovat voděodolné krémy na opalování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..