Důchodová reforma polopaticky

Populace stárne, rodí se čím dál méně dětí a náklady na živobytí rostou den ode dne víš a víš. Již teď se dá s jistotou říct, že pár let již nebudou peníze na důchod, respektive bude jich málo. Proto se stát rozhodl, že provede důchodovou reformu, která spočívá v několika podstatných změnách. Hlavní je ta, že si každý více méně bude spořit na důchod sám s částečným přispěním státu.

Aktuální stav

Každý měsíc z našich kapes putuje část peněz odvedených na daních na důchody. V tip je v tom, že z těchto peněz se žádný fond nevytváří, pouze se z něj financují aktuální potřeby důchodců. Tento systém funguje v případě, že se rodí dost dětí. Těch se rodí čím dál méně, a tak státní pokladna částečně dotuje důchody, respektive, bere peníze z něčeho jiného. Dlouhodobě je tato situace pro stát neudržitelná, protože i kdyby stát podporoval porodnost, tak by se tento trend dříve jak za 1 nebo dvě generace nezměnil.

Pokud si dnes někdo chce přilepšit k důchodu, zajistí si penzijní připojištění. To je však výhodné jen pro lidi, kteří si mohou dát stranou třeba i více jak 1.000,-Kč. V těchto případech si můžete snížit daňovou povinnost o definovanou částku a ještě k tomu dostat příspěvek od státu.

Co nás čeká

Protože aktuální stav je dlouhodobě neudržitelný, dostanou lidi možnost od roku 2013 odvádět část svých peněz, které jdou na důchod, na spoření v nových soukromých penzijních fondech. Penzijní fondy budou s těmito penězi podnikat a budou se snažit tyto peníze zhodnotit. Dále boudou sníženy příspěvky od státu na penzijní připojištění tak, aby více motivovali lidi ke spoření. Mimo to, se prodlouží věk odchodu do důchodu a zrychlí se tempo sjednocení věku mužů a žen pro odchod do důchodu, nezávisle na počtu dětí.

Toto platí pro lidi mladší 35 let. V tomto případě se totiž můžou rozhodnout, jestli se část jejich peněz přesune na jejich soukromý penzijní font. Možné však je, že dojde k odkladu tohoto termínu. Do těchto fondů lze odvést 3% z odváděné částky státu. Bohužel to není tak jednoduché. Zároveň s tím, musíte ze svých peněz odvést každý měsíc minimálně 2% ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění. Dobré je, že jedno procento ze svých peněz, půjde posílat dobrovolně na účet svých rodičů. Pokud si vyberete tuto možnost, klesne vám základ pro výpočet státních důchodů a pětinu, to je alespoň představa ministerstva. Peníze z fondu Vám budou vypláceny postupně rentou doživotně, nebo po dobu 20 let. Najednou peníze nepůjde vyplatit. Pokud se tedy dožijete nízkého věku, proděláte. Pokud Vám zemře partner, budete navíc dostávat penzi pozůstalostní, avšak maximálně po dobu 3 let, případně na dobu určitou.

Fondy Vám nabídnou 4 možnosti investování. Od rizikovější, až po bezpečné fondy investující do státních dluhopisů.

Dědění úspor. Pokud člověk zemře ve spořicí části, budou naspořené peníze součástí dědického řízení. Pokud zemře v důchodu, dědit půjde pouze v případě, že si dotyčný člověk zvolil dvacetiletou variantu výplaty mzdy. V opačném případě, se peníze dědit nebudou.

Stát nebude garantovat úspory v soukromých fondech. Pokud tedy fondy zkrachují, nic od nich nedostanete. Výjimkou může být veřejnoprávní fond.

Pro tento krok se mohou lidé rozhodnout do 31.12.2012. Rozhodnutí lze udělat jen jednou a již nepůjde změnit.

Lidé narození po roce 1965 půjdou do důchodu později, než měli naplánováno. Pro určitá povolání však existují výjimky. Věk odchodu do důchodu si můžete vypočítat na kalkulačce ministerstva práce a sociálních věcí. Ženy dále nebudou zvýhodňovány, pokud měli děti. Na druhou stranu se má zvýšit daňová sleva na vyživované děti. Tuto slevu však dostanou jen rodiče nebo prarodiče za předpokladu, že budou pobírat alespoň minimální mzdu. Pro sociálně slabé bude navíc existovat určitá forma kompenzace.

Důchodci se do budoucna můžou rozloučit s valorizací důchodu. Dostanou důchod pouze navýšení o inflaci plus třetinu růstu reální průměrné mzdy.

Závěrem. Tato problematika je velmi složitá a ze strany státu nedomyšlená. Hodně lidí na ní prodělá spoustu peněz. Už jen proto, že na této reformě vydělají lidi s vyšším platem. Velmi špatné je i to, že stát očividně nemá žádný zájem na podpoře porodnosti. Dále investovat peníze do penzijních fondů, které nejsou žádným způsobem zajištěny, je značně riskantní. O tom, že to může dopadnout špatně, se nedávno přesvědčili v Americe, kde důchodový systém zkolaboval. Je tedy jen na Vás, jak se rozhodnete. Tak jako tak, budete si muset na důchod spořit. Tedy alespoň pokud nechcete mít malý důchod, který Vás nejspíše neuživí. Nejlepší asi je spořit peníze na penzijním připojištění jak to jen jde a vyhnout se soukromým fondům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..