Stevia !N

Zdroj: www.celostnimedicina.cz

Už jste slyšeli o stévii sladké? Stévie sladká má mnoho jmen, říká se jí také sladká tráva, medové lístky nebo stévie cukrová.

Stévie sladká je vytrvalá rostlina, která dosahuje výšky až jednoho a půl metru a hojně se větví. Její latinský název je Stevia rebaudiana. Rostlina pochází z hraniční oblasti Brazílie a Paraguaye. Jihoameričtí Indiáni stévii nazývali azúca-caá, čili sladká tráva.

V mládí má stonky a listy hustě chlupaté, později je odění řidší. Listy jsou vstřícné, světle až tmavě zelené, s čepelí až osmdesát milimetrů dlouhou a až třicet pět centimetrů širokou. Je jedním z asi sto čtyřiceti druhů rodu stevia, ovšem pouze tento druh obsahuje sladké látky. Nejvíce sladidla se sice skrývá v lístcích, avšak sladivý je ve skutečnosti celý keřík kromě kořenů. Sklizeň lístků se provádí asi třikrát za rok, kdy se celkově může z jedné rostliny nasbírat až půl kila sušených lístků, což v přepočtu znamená, že jedna taková bylinka nám dá sto až sto padesát kilo cukru.

Nejdůležitějšími obsahovými látkami této bylinky jsou glykosidy, jako například dulcosid, steviobiosid, steviosid, rebaudiosid, které jsou využívány jako vynikající nekalorické sladidlo. Představte si, že jeden lístek stévie je třistakrát sladší než cukr, a přitom nemá ani jednu kalorii. To je teda věc, že? Proto je stévie výborným sladidlem pro osoby s cukrovkou a nadváhou. Ještě větší plus pro tuto rostlinu je ta skutečnost, že na rozdíl od cukru není vůbec kalorická, neukládá se v těle ve formě tuků a na rozdíl od syntetických sladidel není karcinogenní.
Tradičně se používali lístky stévie nejen k oslazení nápojů a pokrmů, ale i ke zničení různých virů, plísní a bakterií. Například domorodci téměř vůbec netrpí kazivostí zubů, čímž se potvrdil fakt, že tato bylina dokáže zničit celou řadu nebezpečných mikrobů v dutině ústní. Při žvýkání i toho nejmenšího lístku vydrží příjemně sladká chuť v ústech velice dlouho a člověk pak nemá touhu po jiných energeticky vydatnějších pokrmech a nemá pocit hladu. Stévie mimo jiné také pomáhá regenerovat slinivku břišní, stabilizuje krevní tlak, podporuje kvalitní trávení, buněčný metabolismus, snižuje únavu, snižuje chuť na alkohol a tabákové výrobky. Je také výborným lékem proti zvracení. Při zevní aplikaci pomáhá likvidovat různá poranění, kožní neduhy, jizvy a strie.

Běžné používání stévie je velmi jednoduché, buďto si při přípravě teplého nápoje místo cukru vložíme jeden čerstvý lístek, nebo si ji můžete pořídit v podobě sladících tabletek v přípravku Stevia !N, který kromě stévie sladké obsahuje i další látky, které jsou pro lidský organismus nezanedbatelným zdrojem energie.

S přípravkem Stevia !N je čaj, káva nebo cokoliv jiného příjemně sladké, bez nepříjemné pachuti umělých sladidel.

Prozdravi.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..