Koupit novostavbu nebo starý byt?

Ceny nemovitostí za poslední dva, tři roky spadly natolik, že si nyní i v hlavním městě můžete koupit velmi pěkný byt za rozumné peníze. Mimo Prahu jsou ceny jsou téměř směšné, takže pokud váháte nad koupí bytu, je teď poslední možnost koupit do konce roku nemovitost. Po novém roce se zvedne DPH na služby, což ve výsledku pravděpodbně zdraží i nemovitosti již postavené. Takže pokud máte volné peníze a chcete-li je ušetřit před krizí, nebo zvažujete koupi bytu pro svou potřebu, kupte nemovitost právě teď. Banky jsou zatím stále ochotné půjčovat, takže opravdu není na co čekat. Bydlet bude stále potřeba a nemovitosti cenu neztratí nikdy. Až se svět za pár let z krize vzpamatuje, půjdou ceny opět nahoru a vy tak budete moci hodně ušetřit nebo dost vydělat.

Koupit novostavbu nebo starší nemovitost?

a) Starší nemovitost

Pořízení starší nemovitosti může být v závislosti na druhu, velikosti a lokalitě stavby i několikanásobně levnější než novostavba. Avšak k prodejní ceně je potřeba připočítat i velmi často nutnou rekonstrukci vnitřní i vnější části, která se může vyšplhat třeba i k miliónu korun, nebo i víc. Bude totiž potřeba pravděpodobně vyměnit okna, topení, bojler, zateplení, předělat elektriku, dodělat kanalizaci apod. Při dnešních cenách se nejedná o zrovna levné věci, které mohou navíc dobu nastěhování oddalovat, což se ve výsledku pěkně prodraží. Další problém je v tom, že starší byty nebyly navrženy tak, aby vyhověly i moderních nárokům na bydlení, takže je většinou problém třeba s internetem, dostupností kabelové televize, apod. Jedná se zdánlivě o drobnosti, nicméně je fajn, když máte doma za pár korun super rychlý internet a 100 televizních kanálů, bez nutnosti instalace satelitu, WiFi antény apod.

b) Novostavba

Bydlet v novém by chtěl snad asi úplně každý. Téměř vždy je to však otázka peněz, které zejména mladé rodiny dost postrádají. Nicméně jak už bylo řečeno, banky zatím půjčují peníze za exkluzivní úroky, takže proč právě teď nejít do něčeho lepšího? Nové byty splňují veškeré požadavky na moderní bydlení. Navíc je vše nové, funkční a pěkné, takže stačí dokoupit nábytek a je vystaráno. Nezapomínejte také na to, že moderní byty jsou skoro vždy již vyprojektovány tak, aby měly co nejvíce ekonomický provoz. Zejména na teple, které je velmi drahé, lze v novostavbě hodně ušetřit.

Pokud plánujete investovat do nemovitosti, pak doporučuji výhradně do novostavby. Jednak poskytuje budoucím nájemníkům vysoký komfort bydlení, a pak taky se nemusíte o byt či dům nějakou dobu téměř vůbec starat. Pokud řešíte, kde pořídit nemovitost, pak nejvýhodnější je investovat do bytů v Praze, nebo nějaké jiné atraktivní lokalitě, protože jedině tam máte šanci vydělat si na nájmu a nevlastnit přitom celou bytovou jednotku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..