Puzzle. Procvičí Váš mozek, zdokonalí jemnou motoriku a navíc jde využít i jako skvělý dekorační doplněk do bytu

Každý ho zná. Puzzle, většinou “rozstříhaný tvrdý papír” s nějakým motivem, jehož jednotlivé kousky se promíchají a pak se staví zpět do původního obrazce. Nejznámější puzzle je ploché, avšak existují i tzv. puzzleball, které po sestavení vytvoří kouli, případně pyramidu. Geniální jednoduchá hra, kterou není třeba asi více představovat. Skládání puzzle, často v našich krajinách nazývané puclíky, je ideální pro všechny věkové kategorie. Při hře si procvičíte logiku, jemnou motoriku a paměť. Hra je tedy ideální pro malé děti a seniory, kteří si potřebují ruce a mozek procvičovat ze všech nejvíc.

Jak skládat puzzle?

U jednodušších, respektive u puzzle s málo dílky, není potřeba dopředu připravovat žádný složitý postup.  Ten potřebujete až u složitějších a nejsložitějších verzí, které mohou mít až 24.000 dílků. U těchto velikostí již potřebujete hodně volného prostoru a spoustu světla, protože budete potřebovat rozlišovat odstíny. Doporučuje se také skládat puzzle na něčem tvrdém. Na koberci brzy zjistíte, že se dílky do sebe špatně skládají. Navíc následný transfer obrazu třeba ke sklenáři je pak také dost komplikované, ne-li nemožný. A jaké jsou postupy skládání puzzle? Nejčastěji se začíná tak, že se sestaví rámeček, do kterého se pak přidávají kousky. Někdo staví puzzle tak, že si oddělí dílky do hromádek podle barvy, díky čemuž se pak lépe dohledávají chybějící části. Postavit puzzle jde i tak, že si sestavíte malé plošky, třeba hlavu, ruce, nebo jiné části a ty se pak pospojují do větších celků. Pokud Vám někdo se skládáním pomáhá, doporučuji opatřit si více barevných předloh, podle kterých se puzzle skládá.

Kde koupit puzzle?

V kamenných obchodech zpravidla moc velký výběr nemají. Existují však specializované obchody, jako je Puzzleshop.cz, kde najdete velmi mnoho nejrůznějších puzzle. V nabídce mají od nejmenších po ty největší puzzle, které se dělají. Mají i puzzleball (puzzle ve tvaru koule nebo pyramidy), puzzle vytvářející 3D efekt, cestovní, deskové, exkluzivní, hlavolamy (puzzle Wasgij – výsledný obrázek není jako na předloze), Glitter puzzle, kruhové, panoramatické, party puzzle a mnohé další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..