Jak ušetřit na plynu a elektřině v roce 2012?

Ceny energií rostou stále dál. Vsadit na to, že se budou v brzké době stabilizovat nejde, protože tu jednak máme finanční krizi, která se ještě v případě, že Řecko zkrachuje, prohloubí a pak také tu máme poměrně dost vyčerpané světové zásoby plynu, uranu a černého uhlí. Je nás již více 7 miliard, a to se musí někde projevit. Navíc ekologická hnutí, bojující za zelenou energii také cenu dost zvyšují, i když nic ekologického zatím neudělali. Například, úsporné žárovky jsou definitivně špatné rozhodnutí. Jednak jsou energeticky náročné na výrobu a jsou dost poruchové. Mimo to, obsahují spousty plastu a kovu. O vysoké ceně ani nemluvě. Co s tím?

Šetřit, šetřit, šetřit

Kdo šetří má za tři, vždy platilo a platit bude do budoucna stále víc a víc. Začít můžete tím, že si budete kupovat energeticky úsporné spotřebiče. U žárovek sice není moc na výběr, avšak do pěti let, stávající energeticky úsporné žárovky nahradí dozajista LED žárovky, které mají skutečnou budoucnost. Pokud doma máte staré televize a ledničky, pryč s nimi. Konzumují zbytečně moc drahé energie.

Další ze způsobů jak ušetřit, je využívání alternativních zdrojů energie, jako tepelná čerpadla, solární ohřev vody apod. Dle mého názoru jsou střechy panelových domů nevyužitá plocha, která může vydělávat peníze. Atd, je možností využití alternativních zdrojů energie je dost.

Posledním, za to však nejsnazším a nejlevnějším ze způsobů jak ušetřit na cenách za plyn a elektrickou energii je výběr vhodného dodavatele energií. Co to znamená? Díky tomu, že v roce 2006 došlo k liberalizaci trhu s energiemi, si dnes můžete vybrat od koho budete energii brát. Výrobce energie jsou stále stejní, avšak distributoři ne. Distributoři nakupují za státem stanovené ceny plynu a elektřiny od výrobce. Nakoupenou energii pak přeprodávají nám, zákazníkům. Je to podobné jako u telefonních operátorů. Těch je také několik, přičemž všichni, velmi jednoduše řečeno, využívají stejných antén pro šíření signálu. Pokud Vás tato problematika více zajímá, na webu Evropského sociálního fondu najdete více informací a aktualit jak ušetřit.

Teď si asi říkáte, že neznáte všechny distributory energie, natož jejich nabídky. Nebojte to nevadí. Na to existují specializované webové služby, tzv. kalkulátory, které Vám pomohou. Jedním z takových kalkulátorů je TopSrovnání.cz. V menu si jednoduše kliknete na položku “energie”, pak si vyberete konkrétní kalkulačku (elektřina, plyn). Následně se Vám zobrazí jednoduchý a přehledný formulář, kde zadáte třeba podle posledního vyúčtování potřebné údaje o spotřebě a formulář odešlete. Po pár vteřinách se načte stránka, na které uvidíte tabulku srovnávající ceny energií od jednotlivých distributorů. Vy si pak vyberete toho kdo Vám více vyhovuje a kliknete na tlačítko “mám zájem”, čímž dojde k odeslání poptávky vybranému distributorovi, jehož obchodní zástupce Vás následně bude kontaktovat. S ním pak domluvíte podepsání smlouvy a to je vše. Příští faktura za plyn či energii Vám přijde téměř stejná. Lišit se bude jen logo v hlavičce faktury a cena. Celá změna je jen formální záležitost. Elektřina i plyn k Vám dorazí po stále stejných trasách, jako doposavad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..