Pozor na změny v silničním zákoně, které zasáhly i zimní pneumatiky. Kupte si je včas, nebo Vám je jiní vykoupí.

A je to tu znova, změna v zákoně. Jakoby těch změn již nebylo již tak víc než dost. Tentokrát došlo ke změně silničního zákona. Změna zasáhla mimo jiné i zimní pneumatiky, které se tentokrát musí přezouvat podle jiných pravidel.

Provoz vozidel v zimě

Dle paragrafu §40a zákona 133/2011 Sb., se zavádí povinné použití zimních pneumatik pro vozidla kategorií M a N (M – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob a N – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu nákladu) od 1. listopadu do 31. března následujícího roku. Pokud si nepřezujete na zimní pneu, pak můžete dostat pokutu v následujících případech:

a) na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy
může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Přestože tedy vysloveně nemusíte k 31.11. přezouvat pneumatiky, je lepší mít je přezuté, protože nikdy vlastně nevíte, kdy na nějaký led, sníh, nebo námrazu narazíte. Mimo jiné, pokud si nepřezujete auto, pak jste značně neohleduplní k ostatním. Navíc, když Vaší vinnou dojde ke zranění třeba dítěte, budete si to pak velmi dlouho vyčítat. Riskovat kvůli pár stokorunám život jiného člověka, kterého ani nemusíte vézt autem, je dost nezodpovědné.

U pneumatik si také dejte pozor na hloubku vzorku (dezénu)  pneumatik. Hloubka musí být u automobilů do 3 500 kg  4mm a nad 3 500 kg 6mm!

Zkontrolujte si baterii v autě

Řidiči, pozor také na to, že v zimě klesá vlivem nízkých teplot kapacita autobaterie. Můžete tedy dojít k tomu, že teď Vám sice baterie funguje bez problémů, ale jakmile se ochladí, tak již nenastartujete. Pokud tedy nemáte bezúdržbovou autobaterii, pak si zkontrolujte elektrolyt v baterii. No, a pokud máte bezúdržbovou, pak se řiďte hlavně jejím stářím. Indikátor stavu baterie nemusí být vždy zárukou dostatečně dobrého stavu baterie, na to nezapomeňte.

1. Listopad je doslova za dveřmi. Zkontrolujte si radši již dnes stav svých pneumatik. Pokud nevyhovují, objednejte si je třeba v internetovém obchodě Pneu-Kvalitně.cz, kde seženete spoustu kvalitních zimních pneumatik za rozumné peníze. Pokud se bojíte nakupovat na internetu, můžete si zboží nechat zaslat na dobírku. U pneumatik hned poznáte, jestli je to cihla nebo ne. Osobně důvěřuji serveru Heuréka.cz, které tomuto serveru udělala ocenění “Ověřeno zákazníky”, které jen tak nedostanete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..