Co je lepší, nakupovat na dobírku, nebo platit on-line?

Nakupujete na internetu stále na dobírku, nebo za zboží platíte on-line, přes GoPay, PayPal a podobné moderní platební systémy? Vše má své výhody i nevýhody, pojďme se na ně v krátkosti podívat.

Dobírka

Hodně Čechů stále dává přednost platbě na dobírku, která je pro ně symbolem jistoty. Bohužel jedná se pouze o falešnou jistotu, protože balíček, za který dáte i několik tisíc korun může obsahovat klidně i cihlu místo objednaného zboží. V momentě, kdy to zjistíte, je již balíček zaplacený a peníze jsou na cestě na účet případného podvodníka.

To je jeden z problémů a druhý problém je cena za dobírku. Všichni kdo provozují spediční služby (česká pošta, PPL, DPD a ostatní) si za dobírku, kterou musí vybrat u zákazníka nechají náležitě zaplatit. Tato částka se často připočítává k ceně za dopravu, takže za falešný pocit jistoty si často připlatíte i 30,-kč.

Třetí problém je samotná hotovost, kterou člověk musí shánět, pokud platí na dobírku, toto platí hlavně u České Pošty, která státe neumožňuje platby kartou, na rozdíl od jiných přepravců, kteří nabízí možnost platit přes mobilní terminál. Bohužel často terminál nefunguje, nebo snad i záměrně je nefunkční. Je to dáno tím, že za provedené platby si banka nechá zaplatit často kolem 2 % z placené částky, proto radši přijmou hotovost a pak ze svých bankovních kont posílají peníze přímo, což je bez ohledu na částku stojí jen nějakých 0 až 5 korun.

Platba on-line

Výhoda této platby je v tom, že pokud obchod v kterém nakupujete využívá nějaký z platebních agregátorů jako GoPay, nemusíte nikam běhat do banky a povolovat platbu kartou apod., protože platba v podstatě probíhá jako klasický platební příkaz, který je již předvyplněn a vy ho jen potvrdíte. Peníze se pak rychle převedou na účet obchodníka, který Vám pošle objednané zboží nebo cihlu. Pokud Vás někdo podvede, můžete platbu reklamovat u své banky. Pokud se skutečně stanete objetí podvodu, pak Vám banka převede peníze zpět na Váš účet.

Další z výhod jsou, levnější doprava, nemusíte shánět bankomat a ani přemlouvat spediční firmu, aby zprovoznila platební terminál a ten kdo bude přebírat balíček nemusí mít u sebe hotovost (ne vždy balíček je poslán pouze do vlastních rukou) apod. Výhod je více než nevýhod, mezi které patří nutnost alespoň trochu ovládat a mít přístup k internetovému bankovnictví a také dodržovat bezpečností zásady, aby Vám někdo nezcizil přístupová hesla apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..