Správný výběr pneumatik s Pneu360 – díl 2: letní pneumatiky

Přestože na zimních pneumatikách se dá jezdit celkem obstojně i v létě, nevyplatí se Vám to. Díky skutečnosti, že zimní směs pneumatik je měkčí, bude v létě docházet k jejich většímu opotřebovávání než v zimě, kdy díky nízkým teplotám mají správnou tvrdost. Navíc následkem měkkosti zimní směsi bude mít Vaše auto díky valivému odporu pneumatik vyšší spotřebu, už jen proto se Vám při dnešních cenách benzínu rozhodně výměna pneumatik vyplatí.

Jakou letní pneumatiku si vybrat?

Na rozdíl od zimní pneu se u letní při výběru přihlíží k více parametrům. Jedním z nich je hlučnost, kterou dost lidí při výběru zanedbává, což je škoda, protože jezdit na tichých pneumatikách je velmi příjemné.

Další z parametrů je spotřeba paliva. Ano, vhodným výběrem pneumatiky lze ušetřit benzín, avšak je otázka, jestli to vůbec nějak  poznáte na spotřebě. Nicméně existují pneumatiky, které jsou na snížení spotřeby specializované a s těmito, často však dražšími pneu, můžete nějaký ten litr benzínu ušetřit. Pokud jezdíte hodně, pak se Vám vyplatí o těchto pneumatikách uvažovat.

Opotřebení je další parametr, který obzvláště spořivý řidič bude řešit. Levné pneumatiky sjedete často i více jak dvakrát rychleji, než kvalitní.

Mezi další často neuváděné parametry patří ovladatelnost, přilnavost, odolnost proti aquaplaningu, stabilita či brzdění, občas se ještě uvádí ekologičnost, která se dotýká hlavně spotřeby paliva. Je to škoda, protože správný výběr pneumatik velmi ovlivňuje chování auta. Pokud hrajete závodní počítačové hry, pak jste si zajisté všimli, že jsou závody, které nikdy nedojedete bez správných pneumatik. V běžném životě naštěstí na silnici, až na výjimky, nezávodíme, proto drtivá většina řidičů nemusí s těmito parametry příliš mnoho kalkulovat.

Bohužel z testů, které se pravidelně zveřejňují, stále vychází najevo, že pneumatiky, které dokážou zajistit bezpečnost na vodou zalité silnici, nepatří mezi palivo šetřící gumy a naopak.

Pozor na stárnutí pneumatik

Pneumatiky stejně jako vše ostatní stárne a tak i pneu podléhá nezvratným chemickým procesům. Více jak 10 let skladované pneumatiky by se neměli používat, stejně tak, pokud moc s autem nejezdíte, pravidelně je nejpozději po 8 letech vyměňte. Osobně doporučuji měnit pneumatiky nejpozději tak po 5ti letech, protože se nevyplatí čekat na jejich samodestrukci, zrovna když pojedete na dálnici vysokou rychlostí.

V e-shopu Pneu360 si můžete vybrat z velkého množství levnějších i dražších pneumatik, které zaujmou každého řidiče. Pokud máte vůz Škoda, mají pro Vás připravené nejběžnější a nejoblíbenější pneumatiky, které jsou ideální pro tuto značku. Mezi jednu z největších výhod tohoto obchodu patří dodání pneumatik, které jsou skladem, do druhého dne. Navíc, pokud si objednáte 4 a více pneumatik, máte dopravu zcela zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..