Správný výběr pneumatik s Pneu360 – díl 1: zimní pneumatiky

Výběru zimních pneumatik bychom měli věnovat velkou péči, protože zimní počasí je velmi nevyzpytatelné a může nás snadno zaskočit téměř kdekoliv, zejména pak ve vyšších nadmořských místech, kde se snadno vytvoří náledí, nebo během krátké chvíle začne sněžit, případně vjedeme do před větrem nechráněných míst, kde můžeme narazit na navátý sníh.

Proč se pneumatiky vlastně musí přezouvat?

I když máte nové kvalitní letní pneumatiky, není dobré je používat v zimě. Důvod proč je letní pneumatika v zimě nepoužitelná, je v jejich rozdílném chemickém složení. Letní směs pneumatik je tvrdší a zimní naopak měkčí. Zimní pneumatika sice s klesající teplotou tvrdne, přesto si díky většímu množství kaučuku zachovává dobré jízdní vlastnosti. Letní pneumatika, která je již normálně tvrdá by v zimně byla ještě tvrdší a tím pádem i klouzavější.

Nejen směs určuje jízdní vlastnosti, ale i vzorek. Všimněte si, že letní má více rovných vzorků pro odvádění vody a zimní více nejrůznějších složitějších tvarů, které jsou potřeba, aby pneumatika neklouzala.

Jakou vybrat zimní pneumatiku

Aby jízda v zimě byla bezpečná, je potřeba koupit kvalitní zimní pneumatiky alespoň na poháněná kola (většinou vpředu), i když ideální stav je mít kvalitní obutí na všech kolech.

Pokud plánujete koupit ojetou pneumatiku, pak základ pro správný výběr je hloubka dezénu, která nesmí být menší, než udává zákon, což je nově 4 mm u osobních a 6 mm u nákladních aut. Pokud Vás zajímá, jakou značku kupovat, tak zde Vám doporučuji kupovat zimní pneumatiky od severských firem, které mají se zimou bohaté zkušenosti. Sám jsem si na vlastní kůži minulý rok vyzkoušel jezdit na nových zimních pneumatikách Nokian, které nebyly ani moc drahé, přesto se s nimi jezdilo výrazně lépe, než s jinými často oblíbenějšími značkami.

Rozdíl mezi kvalitní značkovou a neznačkovou pneumatikou

U značkových pneumatik neplatíte jen za značku, ale i za kvalitní směs, která Vám vydrží často i dvakrát delší dobu, než u neznačkové pneumatiky, což se Vám ve finále může prodražit, nejen častějším nákupem pneumatik, ale i případnou havárií, která se může dost prodražit.

Nezapomeňte si včas koupit zimní pneumatiky

Každý rok se opakuje situace, že řidiči často na poslední chvíli kupují zimní pneumatiky od kde koho, protože většina firem je má již vyprodané. Kupte si je tedy včas ideálně v létě, kdy je jejich cena na minimu a kdy jich je dostatek a je z čeho vybírat.

Pneumatiky za velmi rozumné ceny a s širokou nabídkou levných pneu naleznete v e-shopu Pneu360.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..