Obchodní nabídky zasílané emailem a zákon 480/2004 Sb. paranoia nebo užitečný zákon?

Určitě všichni znáte emaily v lepším případě typu: Obchodní nabídka – Dle zákona 480/2004 Sb. Vás žádáme o svolení bla, bla, bla. V tom horším případě Vám jen někdo pošle svou obchodní nabídku. A víte o tom, že i když se v takovémto emailu odvolávají na zákon 480/2004 Sb., tak se jedná o spam, který odesílatele může stát v určitých případech dost peněz?

Na jednu stranu mi to připadalo jako paranoidní stupidita, avšak když se zamyslíte nad tím, že Vám denně takových emailů přijde hezká řádka, tak dojdete k závěru, že na tomto zákonu přeci jen něco je. Zákon vznikl, ani ne proto, že by lidi nechtěli, aby se s jejich emaily obchodovalo, s tím totiž běžně souhlasí v drtivé většině obchodních podmínek, které podepíší (kdo by ta malá nudná písmenka četl, že), ale z cenových důvodů. Odeslání tisíců emailů trochu počítačově zručného člověka stojí jen čas, ty méně znalé pár tisícovek. Není tedy problém, aby Vás denně bombardovali tisíci emaily, které stejně nebudete číst. Z toho důvodu je zasílání obchodních nabídek emailem, bez souhlasu zakázáno.

Co je to souhlas?

O souhlas nemůžete žádat klasicky zasláním obligátního emailu s žádostí, protože už samotné zaslání, aby s ním někdo mohl souhlasit, obsahuje skrytou reklamu minimálně v podobě adresy, ze které byl email odeslán a pak taky info o tom, co Vám dotyčná firma plánuje poslat. Proto pokud toto používáte, tak s tím přestaňte, protože je dost lidí, kteří nelení a nahlásí Váš email na “úřadu pro ochranu osobních informací”. Nebojte je to velmi snadné, je tam na to sice dost dlouhý a komplikovaný formulář, nicméně je tam.

O souhlas můžete požádat jakkoliv jinak, než zasláním emailu s žádostí o souhlas, třeba telefonem, dopisem, odsouhlasením obchodních podmínek při nákupu zboží atd., možností jak to udělat je dost, stačí jen trochu přemýšlet. Ideální je, aby to bylo prokazatelné.

Takže pozor na to! Pokud Vás tato problematika více zajímá, podívejte se na článek “Obecně k zákonu č. 480/2004 Sb.

Jinak víte o tom, že když zpracováváte osobní údaje, což dělají např. lidi s e-shopy, je potřeba být registrovaný jako správci na ÚOOÚ? Je to sice jen “formalita”, avšak za jejíž nedodržení můžete dostat pěknou pokutu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..