Moderní formy podnikání 3 – Franšízing

Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Jednou z dalších forem podnikání, tak trochu podobnou drop shippingu je Franšízing. Drop shipping se pokud vím, používá hlavně na internetu v e-shopech. V klasickém kamenném obchodě tato forma podnikání nemá smysl, protože byste toho neměli moc co ukázat zákazníkům. Zatím co franšízing se hodí více do skutečného světa, než světa internetu. I když se i tam dá použít, avšak nevím o tom, že by to někdo dělal. Myšlenka je to však zajímavá.

Rychlý přehled obsahu článku

Co to vlastně je

Jedná se o poskytnutí práva užívat obchodní známku a znalosti vlastněné majitelem obchodní zámky pro své vlastní podnikání. Jedním z nejznámějších franšíz je McDonald. Stačí mít počáteční investici pro zakoupení licence a oslovit McDonald a můžete mít svůj vlastní “Mekáč”.

Forem franšíz je velmi mnoho. Někdy nepotřebujete pro založení podniku téměř nic, jindy třeba spoustu financí. V případě McDonaldu dostanete kompletní vybavení, zaškolení, zásobování, marketing atd..

Výhody

Nastupujete do rozjetého vlaku, takže nemusíte dělat žádnou rozsáhlou propagaci. Nemusíte téměř nic znát, protože dostanete ke všemu “manuál”. Nemusíte budovat logistickou síť atd.

Nevýhody

Často to budou svázané ruce, protože musíte dodržovat nejrůznější kodexy, nemůžete si vymyslet něco svého a začít to propagovat. Zkrátka McDonald, Starbucks, KFC a mnozí další chtějí prodávat všem známé produkty a nemají zájem na tom, aby je někdo vylepšoval.

Jak jsem již napsal, forem franšíz je velmi mnoho, proto to jak budete mít svázané ruce záleží, na konkrétní firmě, na jejíž značce budete budovat svůj business.

Více o franšízingu se můžete dozvědět třeba na těchto stránkách http://franchisinginfo.cz, kde můžete hned navázat kontakty s potencionálními obchodními partnery.

V poslední době Vodafone začal provozovat své kiosky formou franšízingu.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=ITRiyas3L4Y

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..