Kompostéry a kompostování

Kompostování je biologický způsob přeměny bioodpadu nejčastěji ze zahrady nebo i domácnosti. Díky kontrolovaným aerobním procesům, tj. za přístupu vzduchu, dochází k přeměně bioodpadu na kompost. V domácích podmínkách aerace je zajišťována přírodními fyzikálními pochody. Napomoci jim jde pomocí překopáváním lopatou alespoň jednou za půl roku. Kompostování je zpravidla prováděno v kompostéru o velikosti 1 x 1 x 1m, který je nejčastěji ze dřeva, pletiva případně plastu.

Z legislativního hlediska je kompostování považováno za předcházení vzniku odpadu, které je maximálně ekologické a mělo by vždy být upřednostňováno před jinými způsoby nakládání s odpadem. Navíc kompostováním vám vzniká velmi kvalitní hnojivo, o jehož kvalitě rozhodujete jedině vy. Máte tak 100% jistotu toho, že to co vyprodukujete na zahradě je v pořádku a neobsahuje žádná průmyslová hnojiva.

Kam umístit a jaký použít nejlepší kompostér?

Kompostér můžete umístit v podstatě kamkoliv, nicméně je potřeba dodržet pár zásad. Předně je bezpodmínečně nutné, aby měl kompost kontakt s půdou, aby k němu měly přístup půdní bakterie, které jsou důležité pro rozklad bioodpadu.

Pokud chcete být maximálně ekologičtí, pak je pro Vás nejvhodnější dřevěné kompostéry, které například dodává firma Vladeko. V nabídce mají dřevěné kompostéry prkenné, půlkulaté a kulaté z kvalitního hladce opracovaného smrkového dřeva, které je tlakově impregnované, aby Vám co nejdéle sloužil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..