“Klónů” netřeba se báti, život nekrátí

V médiích se objevily informace, že ve Velké Británii je možné koupit hovězí maso z klónovaných zvířat, popřípadě mléko pocházející od naklónovaných dojnic a již následovaly spekulace, co by, kdyby, a zda to nějak člověka nemůže ohrozit.

Tyto úvahy nezazněly poprvé, již se jimi zabýval i Evropský úřad pro potraviny a vydal stanovisko, ze kterého vyplývá, že odsud nehrozí člověku riziko, nevidí rozdíl mezi masem a mlékem zvířat klónovaných a zvířat přirozeně rozmnožovaných („je velmi nepravděpodobné, že by potraviny jako maso a mléko získané ze zdravých klonovaných zvířat znamenaly větší zdravotní riziko než z konvenčně chovaných zvířat. Nebyly zjištěny rozdíly v nutriční hodnotě masa a mléka pocházejícími z konvenčních nebo klonovaných zvířat“).

Pokud jde o naši republiku, je tato diskuse i tak v podstatě bezpředmětná, neboť Státní veterinární správa ČR nemá informaci o tom, že by na našem území byly nabízeny potraviny živočišného původu z klónovaných zvířat. Nicméně, i kdyby tomu tak bylo, tak takovéto potraviny musejí splňovat podmínky zdravotní nezávadnosti. A jde-li o maso z „klónů“ nejde o žádné zdravotní ohrožení člověka.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..