5 nejčastějších chyb při nakupování – 1. díl

Z nakupování se v dnešní době stala světová mánie. Kdo alespoň jednou za týden nestráví odpoledne v obrovských hypermarketech či brouzdáním po internetu ve snaze vybrat ten nejlepší a nejvýhodnější produkt, ten jako by v očích dnešní moderní společnosti téměř ani nežil. Možnost nakupování po internetu či po telefonu, vysoké půjčky a úvěry, platba kartou… Tohle vše nám nakupování výrazně usnadnilo, ale zároveň také připravilo spoustu nepříjemností a problémů – ať už jde o shopaholismus, spoustu zbytečností narvaných ve skříni či vysoké dluhy, které nejsme schopni splácet. Jak tedy nakupovat rozumně, aby nám po návštěvě obchodních domů a hypermarketů nezbyly jen oči pro pláč?

1) Nikdy si na nákupy neberte půjčku

Půjčit si na nákup oblečení, elektroniky či vánočních dárků je totiž to nejhorší, co můžete udělat. Na první pohled se Vám sice může zdát, že splácet pár stokorun měsíčně pro Vás nebude problém, ale pak se Vám sejde několik půjček dohromady, k tomu odejde auto, rozbije se lednička a zaměstnavatel Vám naznačí, že během měsíce bude muset začít propouštět. Navíc vždy splácíte o mnoho více peněz, než jste si ve skutečnosti půjčili. Je-li to tedy možné, mějte na účtu vždy určitou rezervu peněz, díky kterým Vás neohrozí rozbitá pračka či auto v servisu. A pokud si chcete pořídit nějakou dražší elektroniku či cokoliv jiného, plánujte dopředu a na danou věc si raději předem ušetřete. Sice to bude trvat o mnoho delší dobu, než si sjednat půjčku, ale nemusí Vás každý den strašit můra v podobě exekutora či osobního bankrotu.

2) Nakupujte podle seznamu

Chystáte-li se na velký nákup potravin, hrozí velké nebezpečí, že se bez seznamu vrátíte domů s dvakrát větším množstvím jídla, než jste původně plánovali. Sepište si tedy doma podrobný seznam a toho se striktně držte. Nenechte se v žádném případě zlákat „báječnými slevami“, výprodeji a akcemi typu „kupte dva výrobky a třetí máte zdarma“. Obchodní řetězce používají různé psychologické triky, jak přinutit zákazníky utratit více, než původně chtěli. Pokud těmto trikům, dokážete odolat, máte vyhráno a ušetříte spoustu peněz.

Pokračování příště

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..