Krbové vložky nebo krbová kamna?

stove

zdroj:stoves4u.co.uk

Bydlím s rodiči ve staré roubené chaloupce, kde jsme až do teď topili pouze elektřinou. Jenže kvůli zdražování (téměř) všeho se rodiče rozhodli, že si budeme přitápět dřevem, abychom trochu ušetřili. Jelikož výběr to byl opravdu nesnadný, zde Vám předkládám několik praktických rad.

Pokud Vám tedy doma chybí  „živý oheň“ nebo prostě chcete ušetřit na drahém vytápění, nabízí se Vám dvě možnosti; a to krbové vložky nebo krbová kamna. Nejprve se ale musíte rozhodnout, co od svého nového  krbu očekáváte a kolik do něho chcete investovat.

Prvním důležitým krokem je rozhodnout se, zda si pořídit spíše krbovou vložku nebo krbová kamna. Obojí má samozřejmě své výhody i nevýhody, proto je nejlepší Vaše požadavky a výběr samotného topného média zkonzultovat s odborníkem. Krbové vložky se dnes těší celkem velké popularitě, protože se oproti krbovým kamnům zabudovávají do zdi a šetří tak prostor. Existují dva druhy krbových vložek – jednoplášťové a dvouplášťové, přičemž první typ využijete, pokud požadujete menší hlučnost a prašnost. Zároveň dokážou udržet teplo i v době, kdy se v nich už netopí. Dvouplášťové vložky jsou vysoce účinné, protože teplo, které vytvoří,  je rozváděno do prostoru a umožňuje tak vyhřívat i několik místností. Mezi nejznámější typy krbových vložek patří například Blanzek, Les Foyers, Ferlux, Valentin či Zeus.

Mezi nevýhody krbových vložek patří například větší spotřeba paliva kvůli jejich vyšší účinnosti a výkonu, a dále je jejich zabudování do stěny na první pohled o dost složitější než umístění krbových kamen. Navíc jsou krbové vložky dražší než kamna – ty pořídíte kolem 10 – 15 000 Kč, kdežto cena vložek se pohybuje od 20 000 Kč výše. Proto je důležité spočítat, jaký prostor by mělo topné těleso v domě vytápět a jak často ho budete používat, a poté se domluvit s odborníkem, který navrhne optimální řešení pro Váš dům a pomůže Vám správně vybrat.

2 comments for “Krbové vložky nebo krbová kamna?

  1. 26. 12. 2009 at 9:17 am

    Přesně, absolutní souhlas 🙂

  2. Malecha
    17. 12. 2009 at 9:53 am

    My osobně máme doma kachlová kamna. Spolu s plynovým kotlem na vytápění je to ideální na dotápění, obzvláště příjemné to je navečer k televizi. Výhoda kachlových kamen je, že mají velmi nízkou spotřebu a teplo, které vytvoří, udrží ještě do druhého dne. V zimně, když topíme každý den, nám kamna nevychladnou ani jednou, přestože topíme jen večer cca. 3 hodiny.

    Nevýhodou kachlových kamen je fakt, že jsou drahé a těžko budete za dlouhých večerů přemýšlet s upřeným pohledem do ohně, neboť jsou zavřené bez průhledů. Přesto je to stylový doplněk a každá návštěva, která k nám zavítá je nadšená.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..