Jak na parfémy

Slíbil Vám přítel, že Vám k Vánocům koupí parfém? Nebo si chcete sama udělat radost novou vůní? Než ale začneteperfume2 zkoušet a vybírat, je nutné vědět o parfémech několik základních informací.

Za prvé, parfém není to samé jako parfémová voda, nedej bože toaletní voda. Tím nechci říct, že by toaletní voda nemohla krásně vonět, ale prostě se od parfému zásadně liší. Parfém totiž obsahuje nejvyšší koncentraci vonných olejů v koncentrovaném lihu (15-30%), a proto je tedy suverénně nejdražší. Jeho levnější varianta je parfémová voda, která obsahuje 8-15% vonných složek v 85-90% lihu, toaletní voda 4-8% vonných složek v přibližně 80% lihu a konečně kolínská voda obsahuje pouze 3-5% vonných složek asi v 70% lihu. Toaletní a parfémové vody tedy nevydrží vonět tak dlouho jako parfém, ale zase jsou levnější.

Dále je důležité znát jednotlivé složky parfému – takzvané tóny, které se mohou od sebe někdy i zásadně lišit. Když přijdete do parfumerie a vyzkoušíte si vůni na zápěstí, první ,co ucítíte, je takzvaná „hlava“ parfému (neboli svrchní tóny), jež jsou nejtěkavější. Dále je vůně tvořena „srdcem“, které ucítíte přibližně po deseti minutách, a „základem“, který se rozvine až za hodinu. Není tedy dobré zkoušet několik parfémů najednou během krátké doby – při výběru si rozhodně dejte na čas.

Nechte si od prodavačky navonět jedno zápěstí, pak jiným parfémem druhé a běžte dál nakupovat. V průběhu času si k parfému čichejte, abyste poznala, zda Vám voní kromě hlavy i srdce a základ parfému. Často se totiž může stát, že se Vám zalíbí nějaká vůně, tak ji hned koupíte a nečekáte delší dobu, než se vůně rozvine. Když ji pak budete nosit celý den, můžete zjistit, že příjemně svěží svrchní tóny přecházejí v průběhu dne v přeslazený, kořeněný základ. Během dne také nezkoušejte více než tři nebo čtyři vůně, protože více není stejně náš nos schopen rozpoznat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..